WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Chcą wyeliminować mikrozanieczyszczenia trafiające do wód

  • 22 marca 2021 10:49
Reklama

Pozostałości leków i inne mikrozanieczyszczenia organiczne trafiają do dróg wodnych, wpływając niekorzystnie na naszą faunę i florę. Resztki antybiotyków przyczyniają się do wykształcania antybiotykooporności. Obecne instalacje działające w oczyszczalniach ścieków potrzebują nowoczesnych technologii. Rozwiązanie na ten problem ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które ogłosiło pod koniec ub.r. przedsięwzięcie Oczyszczalnia Przyszłości, przeznaczając na jego realizację 27 mln zł - czytamy w komunikacie prasowym.

Wśród wyzwań dla sektora oczyszczalni eksperci definiują wyeliminowanie ze ścieków mikrozanieczyszczeń jak antybiotyki, hormony, czy pestycydy, które stanowią zagrożenie dla ekosystemów. Zespół pod kierownictwem naukowców z brytyjskiego Uniwersytetu York sprawdził stężenie 14 antybiotyków w rzekach płynących na obszarze 72 krajów, na sześciu kontynentach. Stężenie antybiotyków w niektórych zbiornikach przekroczyło nawet 300 razy poziomy uważane za bezpieczne. Antybiotyki wykryto w aż 65 proc. monitorowanych miejsc.

Farmaceutyki zanieczyszczają środowisko

Mikrozanieczyszczenia organiczne obejmują wiele substancji chemicznych stosowanych w przemyśle i rolnictwie. Obawy wśród ekspertów budzą pozostałości leków, które trafiają do naturalnych systemów wodnych. Pozostałości antybiotyków, antydepresantów i hormonów uśmiercają ryby, powodują stopniowy zanik różnic między płciami, są także niebezpieczne dla ludzi.

Ścieki oczyszczone, zawierają geny przyczyniające się do uodparniania bakterii na działanie antybiotyków. Jest to obecnie jeden z większych problemów zdrowotnych ludzkości, nazywany przez lekarzy i ekspertów coraz częściej skutkiem grzechów współczesnej cywilizacji.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

UNRXG
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]