REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jak dbać o panele fotowoltaicze?

  • 8 kwietnia 2021 11:02
  • : : autor: AMC
Reklama

Fotowoltaika przeżywa rozkwit. Pozyskiwanie energii ze słońca to najkorzystniejsze rozwiązanie – nowoczesne, opłacalne i ekologiczne. Aby panele działały efektywnie i służyły wydajnie przez wiele lat, należy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji, tym bardziej, że nie jest ona uciążliwa. Jak należy dbać o instalację fotowoltaiczną? - doradzają specjaliści z Sunday Polska.

Instalacje fotowoltaiczne zazwyczaj są montowane na dachach budynków mieszkalnych i gospodarczych, przez co wystawione są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, takich jak sadza, ptasie odchody, pył oraz zapylenie.

- Panele nie są uciążliwe w codziennej eksploatacji, a z przeciętnymi zabrudzeniami radzą sobie deszcze sezonowe. Gdy jednak nie pada przez dłuższy czas lub zabrudzenia są poważne, wydajność instalacji może spadać, bo mocno zanieczyszczone panele wytwarzają dużo mniej energii – mówi Olga Muras, dyrektor ds. Instalacji w Sunday Polska.

Najwięcej osadów powstaje zimą – oprócz kurzu i zanieczyszczeń z powietrza dochodzi problem smug z topniejącego śniegu, które mogą gromadzić się w dolnej części modułów.

Instalację fotowoltaiczną można czyścić samodzielnie – należy jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach. Zabrudzenie paneli należy kontrolować na bieżąco – z reguły w ciągu roku wystarczy jedna konserwacja na wiosnę. Należy używać łagodnych środków czyszczących, pozbawionych substancji ściernych - panele najlepiej myć wodą zdemineralizowaną.

Nie wolno używać myjki ciśnieniowej – silny strumień wody może uszkodzić lub rozszczelnić instalację. Najlepiej czyścić miękką gąbką na teleskopowym wysięgniku oraz wodą zdemineralizowaną o temperaturze zbliżonej do otoczenia, aby nie powstały naprężenia na powierzchni modułów.

Pora dnia ma znaczenie - panele należy czyścić wczesnym rankiem bądź późnym popołudniem. Nie wolno ich myć w południe, gdy są nagrzane, ponieważ grozi to nieodwracalnym uszkodzeniem. Czyszcząc panele na dachu, należy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie przed upadkiem.

- Czyste panele fotowoltaiczne umożliwiają optymalną absorpcję promieniowania słonecznego i przetwarzanie jej na prąd przez cały rok. Niewielki wysiłek z naszej strony włożony w konserwację sprawi, że instalacja fotowoltaiczna będzie funkcjonowała efektywnie przez długie lata - dodaje Olga Muras z Sunday Polska

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]