Z gazem ziemnym w drodze do neutralności klimatycznej
- 5 maja 2021 14:16
- : : autor: AMC
Grupa Kapitałowa PGNiG rozwinie działania związane ze wsparciem procesu krajowej transformacji energetycznej w okresie przejściowym i rozpocznie inicjatywy zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Do 2026 r. skupi się na zwiększeniu dostępności gazu ziemnego przy równoległym rozwoju projektów związanych m.in. z biometanem i wodorem - informuje biuro prasowe grupy.
W trakcie Kongresu 590 podczas panelu dyskusyjnego o drogach do neutralności klimatycznej prezes PGNiG Paweł Majewski mówił o działaniach, jakie kierowana przez niego firma zamierza podjąć w krótkiej perspektywie, by jeszcze aktywniej włączyć się w transformację energetyczną polskiej gospodarki.
– Mamy świadomość, że proces dekarbonizacji gospodarki w długiej perspektywie obejmie również gaz ziemny. Jednak w polskich warunkach transformacja w kierunku nisko- i zeroemisyjnym bez gazu ziemnego nie jest możliwa. Dlatego celem PGNiG jest dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej w perspektywie długoterminowej. Rozpoczęliśmy prace nad nową strategią, której ogłoszenie będzie okazją do zaprezentowania szczegółowych planów dekarbonizacji Grupy Kapitałowej PGNiG do 2050 r. Tymczasem w horyzoncie najbliższych lat skupimy się na zwiększeniu dostępności niskoemisyjnego paliwa oraz inicjacji kluczowych działań związanych z zielonymi gazami, czyli biometanem i wodorem – powiedział Paweł Majewski, prezes PGNiG.
Działania do 2026 roku – zmniejszenie emisji
W zakresie wsparcia krajowego procesu transformacji energetycznej w okresie przejściowym PGNiG chce do 2026 roku zwiększyć dostępność do gazu ziemnego dla mieszkańców Polski poprzez kontynuację rozbudowy gazowej sieci dystrybucyjnej.
W ten sposób – poprzez umożliwienie im zastąpienia węgla gazem ziemnym – realizować będzie działania mające na celu obniżenie emisji po stronie klientów. Tylko w ubiegłym roku Grupa PGNiG wykonała 112 tys. nowych przyłączy do sieci i chce utrzymać rosnący trend w tym zakresie.