Podpisali Kartę Zielonej Transformacji
- 25 maja 2021 09:58
- : : autor: AMC
We Wrocławiu 11 podmiotów podpisało Kartę Zielonej Transformacji. Saule Technologies, Columbus Energy, Columbus Elite, Nexity, MVGM, Skanska, Somfy, Miasto Piastów, Brytyjsko-Polska Izba Handlowa, Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych oraz ECR Polska wspólnie zobowiązały się do podjęcia konkretnych działań w celu ograniczenia zmian klimatycznych. Karta Zielonej Transformacji została opracowana przez Fundację Carbon Footprint i ogłoszona podczas wydarzenia związanego z uruchomieniem Fabryki Perowskitów przez Saule Technologies - czytamy w informacji prasowej.
Sygnatariusze Karty Zielonej Transformacji to grupa odpowiedzialnych firm i instytucji, która chce być liderem w redukcji emisji gazów cieplarnianych i sprosta wyzwaniom klimatycznym poprzez wykorzystanie energii z OZE, elektromobilność oraz offset rozwiązujący lokalne problemy ubóstwa energetycznego.
W komunikacie czytamy, że Karta Zielonej Transformacji to dokument, który wyznacza kierunki działań, jakie powinny podjąć przedsiębiorstwa i organizacje, aby ograniczyć swój wpływ na zmiany klimatu. Dokument opiera się na 10 kluczowych założeniach, m.in. ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych, ograniczeniu śladu węglowego, jawnej strategii, odpowiedzialności, sprawiedliwości ekologicznej, których realizacja pozwoli na szybkie i skuteczne osiągniecie celu.
- Karta Zielonej Transformacji to kickoff większego projektu Zielonej Transformacji z partnerami technologicznymi Columbus i Saule na pokładzie, wspieranego przez partnera medialnego Świat OZE i CFF odpowiadającą za merytorykę. Aby ograniczyć negatywne skutki działalności człowieka, zmitygować zmiany klimatu, potrzeba zaangażowania absolutnie każdego uczestnika ekosystemu. Biznes jest znaczącym emitentem gazów cieplarnianych. Ideą KZT jest inspirowanie decydentów do zmian, wspieranie ich poprzez udostępnianie narzędzi oraz umożliwianie dzielenia się dobrymi praktykami. Ekologia się opłaca - każdemu i wszystkim, a pozytywny impakt i inicjatywa każdego lidera w swojej branży jest i będzie katalizatorem zmian - twierdzi Agnieszka Rozwadowska, prezeska Carbon Footprint Foundation.
Autorom Karty Zielonej Transformacji przyświecają cele, którym człowiek, biznes i instytucje muszą jak najszybciej stawić czoła. Są to przede wszystkim: sprawiedliwa transformacja energetyczna, przeciwdziałanie wykluczeniu ekologicznemu oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r., ale także wypracowanie synergicznego dialogu pomiędzy biznesem, nauką i aktywizmem społecznym.