WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Solarna Celka z AGH triumfuje

  • 15 czerwca 2021 13:52
  • : : autor: AMC
Reklama

Konstruktorzy z AGH Solar Boat Team znaleźli się w elitarnym gronie sześciu zespołów, które miały okazję zaprezentować swoje osiągnięcia podczas zawodów zero-emisyjnych łodzi zasilanych energią słoneczną na zalewie Alqueva w Portugalii. Zorganizowano je w ramach wydarzenia WATER – World Forum For Life, którego głównym celem jest inspirowanie do działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska - informuje biuro prasowe AGH.

Pierwszy dzień zawodów przeznaczony był na testowanie zero-emisyjnej łodzi wyścigowej Celki z napędem elektrycznym wykorzystującej w 100 proc. odnawialną energię słoneczną. Odbyło się pierwsze wodowanie Celki na portugalskich wodach i przygotowywanie jej do pierwszych konkurencji.

W pierwszej kolejności łodzie solarne mogły zawalczyć o punkty w konkurencji Short Race – wyścigu wytrzymałościowym, w którym należało wykonać jak najwięcej okrążeń w ciągu godziny. Celka zdobyła 4 punkty, przepływając 13 okrążeń.

Następnie łodzie miały się zmierzyć w kategorii Long Race. Dystans wynosił 12 km na okrążenie, a cały wyścig trwał aż 3 godziny. Drużyna z AGH zdobyła w nim 4 punkty za przepłynięcie pięciu okrążeń. Sternik musiał dobrać prędkość i rozłożyć ją na trasie tak, by jak najefektywniej wykorzystać możliwości łodzi.

W kategoriach Sprint Race oraz Match Race AGH Solar Boat Team uplasował się na piątej pozycji, otrzymując 4 punkty.

Tym razem zespołowi nie udało się wywalczyć miejsca na podium, zawody były jednak doskonałym kompleksowym testem nowej konstrukcji. Celka, oficjalnie wodowana zaledwie dwa tygodnie wcześniej, weźmie w tym roku udział jeszcze w międzynarodowych zawodach w Monako, Holandii oraz w Niemczech.

Celka to kolejny projekt AGH Solar Boat Team. Pierwsza była łódź Baśka - lekka, zwinna, ekologiczna i ma na swoim koncie spore sukcesy. Nagrodzona była na międzynarodowych zawodach Monaco Solar & Energy Boat Challenge. Kolejny projekt to R.O.B.U.R - projektowana i wykonywana na AGH łódź autonomiczna, odpowiedź na pogarszający się stan środowiska naturalnego.

- Jest ona jednostką mogącą samodzielnie realizować pomiary środowiskowe, takie jak badanie poziomu zanieczyszczeń wód oraz powietrza - czytamy na stronie AGH Solar Boat Team.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]