Sukces Energi w aukcjach OZE
- 2 lipca 2021 11:11
- : : autor: AMC
Energa OZE, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN, wygrała tegoroczną aukcję OZE, do której zgłosiła realizowane obecnie projekty aktywów fotowoltaicznych. Sukces aukcyjny odnotowały też zewnętrzne inwestycje, które spółka zamierza nabyć w drodze akwizycji. Łączna moc zainstalowana wszystkich tych projektów to ok. 58 MW - informuje biuro prasowe spółki.
W komunikacie czytamy, że w aukcji OZE dla instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy zainstalowanej do 1 MW zwyciężyło pięć projektów małych farm fotowoltaicznych: będące już na etapie budowy obiekty w Samolubiu (dwie farmy, woj. warmińsko-mazurskie), Czernikowie (woj. kujawsko-pomorskie) i Przykonie (woj. wielkopolskie), a także oczekujący na wyłonienie wykonawcy i wydanie polecenia rozpoczęcia prac budowlanych (NTP – ang. notice-to-proceed) projekt farmy fotowoltaicznej o mocy ok. 0,7 MW w Pierzchałach (woj. warmińsko-mazurskie).
- Finansowanie w ramach tej samej aukcji uzyskały też 54 projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 54 MW, realizowane na terenie farmy PV Wielbark w Borkach Wielbarskich (woj. warmińsko-mazurskie), wobec których Energa OZE ma plany akwizycyjne. Akwizycja realizowana będzie we współpracy ze spółką Agro Artim Elewatory Sp. z o.o. Zakładane jest sukcesywne nabywanie gotowych instalacji PV po ich wybudowaniu, a dokonanie ostatniego zakupu planuje się na 2023 rok. Akwizycja obejmie też zakup instalacji o łącznej mocy 8 MW, nie objętych wsparciem aukcyjnym (całość akwizycji obejmie więc aktywa o mocy ok. 62 MW) - czytamy.
Organizowana przez Urząd Regulacji Energetyki aukcja OZE skierowana była do wytwórców energii elektrycznej w instalacjach fotowoltaicznych oraz elektrowniach wiatrowych na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 1 MW. Aby zwyciężyć w tegorocznej aukcji, należało zgłosić cenę na poziomie nie przekraczającym 253,37 zł/MWh. Zwycięscy wytwórcy uzyskują w wyniku aukcji OZE prawo do sprzedaży wytworzonej energii elektrycznej przez okres 15 lat po realnie stałej, zgłoszonej w ofercie aukcyjnej cenie.
Obecnie Energa OZE posiada dwie działające farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy zainstalowanej ok. 5,4 MW: PV Czernikowo koło Torunia (woj. kujawsko-morskie) oraz PV Delta pod Gdańskiem (woj. pomorskie). W 2020 roku wyprodukowały one łącznie ok. 5 GWh energii, podobnie jak rok wcześniej. Pod koniec ub.r. spółka wydała NTP dla inwestycji w PV Gryf o mocy zainstalowanej ok. 20 MW, powstającej w bezpośrednim sąsiedztwie działającej od lipca 2020 roku Farmy Wiatrowej Przykona. Szacuje się, że cały ten teren – 300 ha gruntów zrekultywowanych po odkrywce kopalni węgla brunatnego Adamów – posiada potencjał łącznie 160 MW mocy zainstalowanej w aktywach OZE.