Elektryka załadujesz na słupie
- 20 sierpnia 2021 11:46
- : : autor: AMC
Stacje ładowania pojazdów elektrycznych na słupach oświetleniowych oferowane przez Energę Oświetlenie, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN, staną się częścią ORLEN Charge. Tym samym budowana przez PKN ORLEN sieć infrastruktury ładowania powiększy się o innowacyjne ładowarki i umocni swoją pozycję krajowego lidera pod względem dostępnych urządzeń - informuje spółka.
System ładowania pojazdów elektrycznych stał się pierwszym i jedynym w Polsce, który zaproponuje kierowcom dostęp do tego typu urządzeń. Obecnie Energa Oświetlenie będzie aktualizować oprogramowanie na stacjach zainstalowanych w ramach pilotażu na terenie Gdyni (przy ul. Polskiej i Komandorskiej). Kolejne stacje, jakie spółka wybuduje w ramach oferty komercyjnej, będą już od początku włączane do sieci informatycznej ORLEN Charge. Pierwsze tego typu urządzenia zostaną zamontowane na słupach oświetleniowych w Braniewie, Pucku, Helu, Pelplinie oraz Miastku.
- W pierwszej kolejności w ramach umów z samorządami montowane będą pojedyncze stacje podłączone do jednego układu sterowania. Wraz z zakończeniem obecnego etapu programu pilotażowego, prowadzonego wspólnie z władzami miasta Gdyni, spółka zakłada jednak poszerzenie oferty o urządzenia działające w sprzężeniu, czyli instalowane po kilka stacji na jednym obwodzie oświetleniowym. Co więcej, każda umowa z samorządem będzie indywidualnie ustalać zasady korzystania z urządzeń w sieci ORLEN Charge - czytamy w komunikacie.
Stacje ładowania montowane przez Energę Oświetlenie na słupach oświetleniowych są wyjątkowe przede wszystkim dlatego, że powstają na już istniejącej infrastrukturze. Wcześniejsze próby wprowadzenia tego typu urządzeń na polski rynek wiązały się z budową słupów, dedykowanych przyłączy i układów sterowania od zera.
Tymczasem dzięki wykorzystaniu zasobów, które już są w posiadaniu spółki bądź klienta, Energa Oświetlenie może zaproponować rozwiązanie tańsze i szybsze w realizacji ze względu m.in. na mniejszą liczbę pozwoleń i decyzji administracyjnych niezbędnych do przeprowadzenia inwestycji. Urządzenia te są też bardzo elastyczne – przy niewielkiej i łatwej modyfikacji mogą ładować nie tylko auta, ale też inne pojazdy elektryczne, jak popularne obecnie hulajnogi elektryczne.