Jaka jest przyszłość rynku energii w Polsce
- 22 września 2021 08:30
- : : autor: AMC
Dążenie do neutralności klimatycznej stało się generatorem trendów w sektorze energii. Wśród nich znajduje się m.in. zmiana modelu generacji ze scentralizowanego na rozproszony, co pozwala na wykorzystanie lokalnego potencjału energetycznego i zasobów oraz aktywizację lokalnych społeczności - mówił Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska podczas XIII EEC w Katowicach.
Zmiany na rynku energii elektrycznej oraz wpływ polityki unijnej na transformację energetyczną w Polsce były głównymi tematami debaty z inicjatywy Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE). Przedstawiciele administracji, środowisk akademickich oraz organizacji branżowych dyskutowali o najistotniejszych dla rynku energii kwestiach z perspektywy sektora oraz konsumenta.
Sytuacja na rynku energii
Remedium na problem wzrostu cen poszukują dziś wszystkie kraje w Europie. Hiszpański rząd poinformował, że oczekuje od Komisji Europejskiej wdrożenia wspólnej, europejskiej inicjatywy, której celem będzie ochrona osób najbardziej dotkniętych podwyżkami energii. Do tej kwestii odniosła się dyrektor Departamentu Źródeł Odnawialnych Urzędu Regulacji Energetyki, Katarzyna Szwed-Lipińska podkreślając nieuchronność podwyżek cen energii.
- Obserwujemy dynamiczny wzrost cen energii. Jest to duża skala wzrostu, która z pewnością przełoży się na funkcjonowanie gospodarstw domowych i szeroko pojętego przemysłu. Przed ustawodawcą i regulatorem stoi duże wyzwanie stworzenia takiego otoczenia prawnego, które pozwoli społeczeństwu w sposób akceptowalny przejść przez okres zmian, czekający polski sektor energetyczny - mówiła.