Milion czeka na najlepszych
- 28 września 2021 10:03
- : : autor: AMC
Finał Wielkiego Wyzwania: Energia, czyli wyjątkowych w skali Polski zawodów technologicznych, zbliża się wielkimi krokami. Został do niego niespełna miesiąc! Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), realizując tę inicjatywę dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój, chce dać impuls do rozwoju polskiego sektora przydomowych elektrowni wiatrowych. Zespół, który 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie zaprezentuje zwycięski prototyp takiej instalacji, zdobędzie główną nagrodę w wysokości 1 miliona zł. Rywalizację będzie można śledzić on-line - informuje NCBR.
Przed uczestnikami postawiono konkretny problem badawczy. Zadanie polega na przetworzeniu w najbardziej efektywny sposób energii wiatru o niewielkich, charakterystycznych dla Polski prędkościach, w energię elektryczną – z wykorzystaniem opcjonalnej możliwości magazynowania energii. Technologie opracowywane w projekcie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mają szansę sprawdzić się w różnych miejscach: nie tylko w naszych domach, ale też np. w budynkach użyteczności publicznej, ośrodkach agroturystycznych, schroniskach górskich, przejściach podziemnych czy tunelach kolejowych. Przedsięwzięcie NCBR pomoże tym samym promować energetykę wykorzystującą odnawialne źródła energii w wielu aspektach naszego życia.
Wielki Finał tuż za rogiem
Zmagania półfinałowe oraz finałowe odbędą się odpowiednio 15 i 16 października br. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. W tych dniach zespoły konstruktorskie zaprezentują działanie kompaktowych urządzeń do zastosowań indywidualnych, zdolnych do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania (wymóg fakultatywny) i oddawania w jak najefektywniejszy sposób. Ale liczy się nie tylko wydajność. Prototypy muszą spełniać parametry określone w „Podręczniku Uczestnika”, m.in. ich wymiary nie mogą być większe od sześcianu o długości boku równej 2 metry, a waga nie powinna przekraczać 200 kilogramów. Ponadto instalacje będą się cechować estetycznym wyglądem i cichą pracą. Zadbano też o komfort przyszłych użytkowników: każde urządzenie będzie wyposażone w przycisk bezpieczeństwa.
Poziom uczestników przerósł najśmielsze oczekiwania!