REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Przemysłowy chów dewastuje nasze zdrowie i środowisko

  • 14 lutego 2020 07:00
  • : : autor: AMC
Reklama

Przemysłowe rolnictwo i masowy chów zwierząt na mięso oznaczają ogromne koszty – negatywny wpływ na nasze zdrowie, dewastację środowiska, zanieczyszczenie gleby, wody i powietrza, pogłębianie kryzysu klimatycznego. Aby to powstrzymać, potrzebujemy skutecznego wsparcia małych i ekologicznych gospodarstw rolnych, ograniczenia spożycia mięsa i zakończenie chowu przemysłowego. Zmiana w rolnictwie jest konieczna i jest to zmiana, od której zależy nasza przyszłość – apeluje Greenpeace Polska.

Organizacja przytacza konkretne cyfry: co czwarty Polak planuje ograniczenie spożycia mięsa, ale obecny poziom konsumpcji jest najwyższy w historii. Średnio jemy ponad 78 kilogramów mięsa na osobę, czyli około 4-5 razy więcej niż wynoszą normy zalecane przez współczesną medycynę. Blisko trzy czwarte produkowanego w Europie mięsa pochodzi z ferm przemysłowych, a ich liczba wzrasta – również w naszym kraju. Co więcej 2/3 wszystkich gruntów rolnych jest wykorzystywanych na uprawę paszy i hodowli zwierząt, co oznacza, że niemal 1/5 unijnego budżetu wydawana jest na wsparcie. Nasze pieniądze wydawane są na działania, które są szkodliwe dla naszego zdrowia i przyrody.

Zdaniem Greenpeace system produkcji mięsa potrzebuje radykalnej zmiany. Raporty IPCC, EAT-Lancet czy fundacji RISE wskazują na konieczność ograniczenia produkcji i konsumpcji produktów zwierzęcych, w celu ochrony różnorodności biologicznej, klimatu, środowiska, zdrowia i społeczeństwa. Aktywiści uważają, że Komisja Europejska nie tylko nie działa wystarczająco ambitnie, ale wręcz zdaje się ignorować sygnały alarmowe.

„Kilka dni temu przedstawiciele Komisji przedstawili rządom państw członkowskich swoją wizję unijnej strategii „Od pola do stołu” (farm-to-fork) będącej elementem większego programu jakim jest Europejski Zielony Ład. W strategii nie pojawia się powiązanie masowej produkcji mięsa z kryzysem ekologicznym i klimatycznym. Co jeszcze bardziej kuriozalne, Komisja twierdzi, że zmniejszenie liczby zwierząt gospodarskich “może doprowadzić do wyludnienia obszarów wiejskich i utraty różnorodności biologicznej”. Nasze Ministerstwo Rolnictwa również zdaje się lekceważyć problem znikających małych gospodarstw i ekspansji wielkich ferm przemysłowych, twierdząc, że zarówno dla małych gospodarstw, jak tych dużych jest miejsce, i oba modele potrzebują wsparcia” - czytamy na stronie organizacji.

Greenpeace wzywa rządy do tego, by przestały dotować przemysłową, niezdrową produkcję mięsa i mleka, zaczęły wspierać rolników w przechodzeniu na ekologiczne metody upraw oraz uczyniły zdrową, opartą na warzywach i owocach dietę dostępną dla wszystkich. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]