REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Ekoaktywiści chcą przejąć PGE

  • 14 lutego 2020 10:03
  • Autor: PARA
Reklama

PGE może trafić w ręce Greenpeace Polska? Dyrektor programowy Greenpeace Polska kandyduje na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Energetycznej - właściciela m.in. spalajcych węgiel brunatny elektrowni Turów i Bełchatów.

PGE Polska Grupa Energetyczna  szuka obecnie członków zarządu, w tym prezesa zarządu. Paweł Szypulski, dyrektor programowy Greenpeace Polska ogłosił, że będzie ubiegał się o to stanowisko.

- Nie da się dłużej prowadzić biznesu, jakby kryzys klimatyczny nie istniał. Nauka jednoznacznie wskazuje, że mamy zaledwie 10 lat na radykalne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jeśli tego nie zrobimy, czeka nas katastrofa klimatyczna. Nie będzie PGE na martwej planecie – mówi Paweł Szypulski. 

– Rynek brutalnie zweryfikował dotychczasową strategię PGE i spółka jest dzisiaj w poważnym kryzysie. W ciągu ostatnich 5 lat PGE straciła ok. 65 proc. swojej wartości, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy jej rynkowa wycena spadła o połowę. W obliczu kryzysu klimatycznego, narastającej presji regulacyjnej, ekonomicznej i społecznej, PGE powinno wypracować i realizować nową strategię, która bazować będzie na odejściu od spalania węgla do 2030 roku i dynamicznej transformacji w kierunku 100 proc. OZE – dodaje Paweł Szypulski.

PGE jest największym - jak twierdzi Greenpeace Polska - w Polsce emitentem gazów cieplarnianych. Związane jest to z faktem, że aż 90 proc. energii elektrycznej produkuje z węgla. By odpowiedzieć na trwający kryzys klimatyczny, Unia Europejska sukcesywnie podnosi swoje ambicje klimatyczne. Koszt emisji CO2 w 2019 r. był w związku z tym dla PGE wyższy o ok. 1,6 mld zł niż w roku poprzednim, a łączne koszty z tego tytułu sięgają obecnie ok. 6 mld zł rocznie. Mimo oczywistych trendów regulacyjnych i rynkowych, którym poddawana jest spółka, PGE nie zmienia swojej strategii i nie inwestuje wystarczających środków w odnawialne źródła energii. W latach 2016 – 2018 PGE przeznaczało 1,2 – 1,8 proc.  nakładów inwestycyjnych na OZE. Większość nakładów (71-76 proc.) było przeznaczanych na energetykę konwencjonalną.

W swoim liście motywacyjnym Paweł Szypulski nakreślił strategię zmian, jakie planuje wprowadzić w PGE: - Moją pierwszą decyzją jako prezesa PGE będzie rezygnacja z planowanych, nierentownych inwestycji w szeroko rozumiane paliwa kopalne, w tym w szczególności z planów budowy odkrywki Złoczew. Zaproponuję też plan odejścia od węgla do 2030 r. i dynamicznej transformacji w kierunku odnawialnych źródeł energii – zapowiada Paweł Szypulski.

 

Dokument PDF
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

MAXIN
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]