Przepisy UE dotyczące emisji przemysłowych są modernizowane
- 6 kwietnia 2022 11:20
- : : autor: AMC
Komisja Europejska przedstawiła wnioski dotyczące aktualizacji i modernizacji dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych, będącej głównym aktem prawnym pomagającym zapobiegać zanieczyszczeniom i kontrolować je. Zaktualizowane przepisy pomogą ukierunkować inwestycje przemysłowe, które są konieczne, aby Europa mogła dokonać do 2050 r. transformacji w kierunku konkurencyjnej, neutralnej dla klimatu gospodarki o zerowej emisji netto. Ich celem jest pobudzanie innowacji, nagradzanie liderów i przyczynienie się do wyrównania warunków działania na rynku UE. Zmiana dyrektywy pomoże zapewnić długoterminową pewność inwestycji, przy czym wejście w życie pierwszych nowych obowiązków dla przemysłu spodziewane jest w drugiej połowie dekady - czytamy w komunikacie.
KE podkreśla, że nowelizacja bazuje na ogólnym podejściu przyjętym w obowiązującej dyrektywie w sprawie emisji przemysłowych, której zakres obejmuje obecnie około 50 000 dużych instalacji przemysłowych i gospodarstw prowadzących intensywny chów zwierząt w Europie. Instalacje te muszą spełniać warunki emisji poprzez stosowanie najlepszych dostępnych technik dla danej działalności.
Techniki te są określane wspólnie przez sektor przemysłu, ekspertów krajowych i ekspertów Komisji oraz społeczeństwo obywatelskie. Zakres nowych przepisów będzie obejmować źródła emisji o większym znaczeniu, co polepszy efektywność pozwoleń, obniży koszty administracyjne, zwiększy przejrzystość i zapewni większe wsparcie dla przełomowych technologii i innych innowacyjnych podejść.
Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy do spraw Europejskiego Zielonego Ładu, powiedział: - Do 2050 r. działalność gospodarcza w Unii Europejskiej powinna przestać zanieczyszczać nasze powietrze, wody i środowisko naturalne. Przedstawione dziś wnioski umożliwią znaczną redukcję szkodliwych emisji pochodzących z instalacji przemysłowych i z największych europejskich gospodarstw hodowlanych. Dzięki modernizacji europejskich ram emisji przemysłowych znikła niepewność co do tego, jakie przepisy będą obowiązywać w przyszłości. Będzie to sprzyjać długoterminowym inwestycjom, zwiększać niezależność Europy w zakresie energii i zasobów oraz zachęcać do innowacji.
Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, oświadczył: - Nowe przepisy umożliwią dużym zakładom przemysłowym i gospodarstwom prowadzącym intensywny chów zwierząt wniesienie wkładu w realizację celu Europejskiego Zielonego Ładu i w dążenie do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń. Korzyści dla zdrowia ludzi uzyskane dzięki samym tylko działaniom dotyczącym gospodarstw hodowlanych wyniosą co najmniej 5,5 mld euro rocznie. Zmiany te przyczynią się do powstania większej liczby miejsc pracy, tak jak to miało miejsce wcześniej w przypadku unijnego sektora ekoinnowacji. Proaktywne działania odpowiadające na kryzysy związane z zanieczyszczeniem, klimatem i różnorodnością biologiczną mogą sprawić, że nasza gospodarka stanie się bardziej efektywna i odporna.