Geolodzy pomogą wybudować morskie farmy wiatrowe
- 17 lutego 2020 11:30
- : : autor: AMC
Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB) wesprze PGE Baltica w przygotowaniach do badań geologicznych. Jest to kolejny krok w realizacji programu budowy morskich farm wiatrowych. Obie instytucje podpisały w tej sprawie list intencyjny.
Dokument przewiduje m.in. wymianę informacji, doświadczeń oraz fachowej wiedzy związanej z rozpoznaniem geologicznym niezbędnym do budowy morskich farm wiatrowych wraz z przyłączami do stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych na lądzie.
- Jesteśmy liderem transformacji sektora energetycznego w kierunku niskoemisyjnym, a budowa farm wiatrowych na Bałtyku jest jednym z kluczowych projektów w tym procesie. Sam etap przygotowawczy do budowy morskich farm wiatrowych wymaga od nas wielu działań zarówno badawczych, jak i analitycznych pod kątem geologicznym. Podpisany dzisiaj list intencyjny z PIG to kolejny krok do realizacji tego ważnego zadania – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE.
- Farmy wiatrowe na morzu są jednym z najbardziej popularnych źródeł czystej energii powszechnie wykorzystywanym w Europie. Technologia ta jest jednak cały czas udoskonalana. Zainicjowana dzisiaj współpraca z PIG pomoże nam maksymalnie wykorzystać pozyskaną przez obie strony wiedzę i doświadczenie, które są niezbędne do realizacji kolejnych zadań przypisanych do Programu Offshore Grupy PGE – mówi Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE.
W podpisanym liście intencyjnym obie instytucje deklarują podjęcie szczegółowych rozmów i uzgodnień, które mają owocować udziałem ekspertów PIG-PIB i PGE Baltica we wzajemnych konsultacjach merytorycznych i operacyjnych podczas prac projektowych.
- Eksperci z PIG-PIB będą służyć swoją wiedzą i doświadczeniem w badaniach na morzu m.in. oceniając materiał wydobyty z dna Bałtyku. PIG- PIB posiada najpełniejsze informacje o budowie geologicznej i zasobach kraju. Jest to wynik ponad stu lat pracy kilku pokoleń polskich geologów. Instytut dysponuje obecnie najnowszymi informacjami na temat budowy geologicznej polskiej strefy na Bałtyku oraz zespołem specjalistów w tej dziedzinie – zapewnia dr Mateusz Damrat, dyrektor PIG.
Planowana współpraca zakłada ocenę projektów robót geologicznych i dokumentacji geologiczno-inżynierskiej przez geologów z instytutu, a także udział w procedurach ich zatwierdzania i czuwanie nad przestrzeganiem przepisów ustawy Prawo geologiczne i górnicze.
- Ekspercka wiedza i przydatność PIG dla wsparcia przemysłu, w tak ważnej i skomplikowanej inwestycji jak powstawanie farm wiatrowych na morzu, to potwierdzenie statusu tej 100-letniej instytucji oraz przykład właściwego kierunku jej dalszego rozwoju – podsumowuje Piotr Dziadzio, Główny Geolog Kraju.
Program Offshore w PGE obejmuje przygotowania do budowy trzech farm wiatrowych: Elektrowni Wiatrowej Baltica-1, której planowana moc to 900 MW; Elektrowni Wiatrowej Baltica-2, która w styczniu 2019 roku otrzymała od PSE propozycję technicznych warunków przyłączenia do KSE dla 1498 MW; Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 z umową przyłączeniową z PSE na 1045 MW.