REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Panele stają do pionu, czyli jak Niemcy zwiększają produkcję energii

  • 17 lutego 2020 12:28
  • : : autor: PARA
Reklama

Na nowatorski projekt wpadli twórcy niemieckiego startupu. Zamiast budować farmy słoneczne w oparciu o ukośnie ustawiane panele słoneczne, budują z nich... płoty.

Oczywiście pomysł pionowego umieszczania dwustronnych paneli fotowoltaicznych nie jest nowy. Nie udało się jednak do tej pory znaleźć ustawienia optymalnego. Już 5 lat temu takie ustawienie testował na dachach swoich hal produkcyjnych niemiecki producent paneli fotowoltaicznych - SolarWorld. Bez powodzenia. Jego produkcja upadła. 

Startupowcy z Next2Sun twierdzą, że proponowane przez nich rozwiązanie jest optymalne. Moduły bifacial mogą wykorzystywać promieniowanie słoneczne z obu stron, a ich ustawienie powierzchniami roboczymi na wschód i zachód daje najlepszy efekt wykorzystania światła słonecznego. pionowe ustawienie paneli sprzyja również efektywniejszemu zasilaniu. Ze względu na spójną, pionową orientację wschód-zachód, obciążenia szczytowe można osiągnąć w godzinach porannych i wieczornych - w przeciwieństwie do istniejących obiektów południowych. Sprzyja to stabilności sieci i umożliwia podłączenie systemów do już zajętych sieci oraz zwiększenie przychodów z wymiany energii w sieci elektroenergetycznej.

Podstawowe wyliczenia wskazują, że farmy zbudowane z płotów fotowoltaicznych mogą pracować od 5 do 15 proc. wydajniej, niż tradycyjne rozwiązania fotowoltaiczne. System jest również wydajny ekonomicznie. Wynika to z różnicy ceny energii w środku dnia w porównaniu z cenami rano i wieczorem. Farmy pionowe oddają do sieci maksimum prądu właśnie rano i wieczorem, kiedy energia jest droższa. W porwnaniu z tradycyjnymi farmami potrafią zarobić od 5 do 10 proc. więcej, ale twórcy rozwiązania twierdzą, że biorąc pod uwagę również większą wydajność pionowych paneli - można mówić o nawet 25 proc. wyższym zysku.

Co więcej takie ustawienie modułów, między którymi należy pozostawić 8 metrów przestrzeni pozwala na wykorzystanie terenu na cele rolnicze, zarówno pod uprawy, przystosowane do obsługi maszynowej, jak i pod wypas, a wąskie zarośnięte przestrzenie pod rzędami modułów mogą być ostojami ptaków i owadów.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]