REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zajmą się rewitalizacją zdegradowanych terenów poprzemysłowych

  • 17 lutego 2020 14:17
  • : : autor: Jacek Madeja
Reklama

W poniedziałek, 17 lutego, przedstawiciele Węglokoksu, spółki JSW Innowacje oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali porozumienie o współpracy w zakresie rewitalizacji terenów poprzemysłowych. Jednym z głównych założeń porozumienia jest powołanie specjalistycznego podmiotu, który zajmie się kompleksowym zagospodarowaniem zdegradowanych przez przemysł terenów.

Porozumienie podpisali: prezes Węglokoksu Tomasz Heryszek, wiceprezes Węglokoksu Adam Gorszanów, prezes JSW Innowacje Jarosław Mrozek, wiceprezes JSW Innowacje Jacek Srokowski, prezes KSSE Janusz Michałek oraz wiceprezes KSSE Barbara Piontek. W uroczystości wzięli również udział: wiceminister Adam Gawęda, europosłanka Izabela Kloc oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jak argumentowali sygnatariusze porozumienia będzie to połączenie możliwości kapitałowych, organizacyjnych i kompetencyjnych jednych z największych i najważniejszych przedsiębiorstw w województwie śląskim, w których wiodącą rolę odgrywa Skarb Państwa. Przedsięwzięcie wpisuje się w założenia Programu dla Śląska.

Zdegradowane przez przemysł tereny to obecnie prawie 7 tysięcy hektarów w samym tylko województwie śląskim. Zajmują około 5,5 procent powierzchni i często zlokalizowane są w atrakcyjnych z perspektywy prowadzenia biznesu miejscach. Mogłyby tez stać się obszarem skutecznej aktywizacji gospodarczej całego regionu.

Przystępując do powołania podmiotu, który zajmie się zagospodarowaniem konkretnych terenów Węglokoks JSW Innowacje oraz Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna przygotują listę najpilniejszych do wykonania zadań. Już wiadomo, że pierwszym zadaniem ma być zagospodarowanie terenów należących obecnie do Huty Pokój S.A. w Rudzie Śląskiej. Projekt nazwany został „Nowy Pokój” i dotyczy kompleksowego zagospodarowania i uwolnienia drzemiącego tam potencjału. Aktualnie obszar ten obejmuje 175 ha mocno zdegradowanych przez dotychczasowa działalność terenów. Jednocześnie jednak trudno nie dostrzec potencjału jaki drzemie na tych terenach. Położony w centrum Rudy Śląskiej, w samym sercu Aglomeracji Górnośląskiej obszar jest świetnie skomunikowany (blisko Drogowej Trasy Średnicowej, Autostrad A4 i A1), posiada infrastrukturę kolejową i drogową. Obiekty Huty Pokój mogłyby stać się, symbolem przemian jakie zachodzą w gospodarce naszego regionu. Przejście od tradycyjnych gałęzi, do nowoczesnych rozwiązań, może i powinno, odbywać się w sposób harmonijny, z poszanowaniem dotychczasowych osiągnięć i potrzebami mieszkańców.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]