REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pływająca elektrownia jądrowa dostarcza ciepło

  • 19 sierpnia 2022 08:46
  • Opracowała: AMC
Reklama

Rosyjski koncern jądrowy Rosenergoatom poinformował, że pierwsze ciepło z pływającej elektrowni jądrowej (FNPP), Akademik Łomonosow, zostało niedawno dostarczone do budynków mieszkalnych w drugim osiedlu geologów w miejscowości Pewek (Czukocki Okręg Autonomiczny)- informuje Polski Atom.

Do tej pory FNPP zaopatrywała Pewek w ciepło dla prawie trzech czwartych całego zasobu mieszkaniowego tego miasta. Po etapowych uruchomieniach urządzeń technologicznych, wraz z nowo przyłączonymi odbiorcami, zakład zapewni odtąd ciepło dla całego miasta.

- Obecna moc cieplna FNPP jest wystarczająca, aby zapewnić całemu Pewekowi ogromną podaż ciepła. Oczekuje się, że do końca sierpnia tego roku FNPP będzie w pełni zaopatrywać w ciepło i ciepłą wodę wszystkich odbiorców w mieście – twierdzi Witalij Trutniew, zastępca dyrektora generalnego i dyrektor oddziału pływających elektrowni jądrowych Rosenergoatomu.

Pierwsze ciepło z FNPP dostarczono do Peweku w czerwcu 2020 r., po zakończeniu pierwszego etapu kontraktu miejskiego na modernizację sieci ciepłowniczych, wodociągowych i sanitarnych. To doprowadziło do ogrzewania jednej z pięciu dzielnic Pewek, po czym zakłady miejskie rozpoczęły modernizację pozostałej sieci ciepłowniczej.

Polski Atom informuje, że prace nad wymianą całego miejskiego systemu zaopatrzenia w ciepło, od projektu, budowy po uruchomienie sieci ciepłowniczej, przeprowadziła spółka Elkon MMC (część ARMZ Uranium Holding Co w ramach Oddziału Górniczego Rosatom) w ramach umowy zawartej z władzami miasta Pewek w 2019 ra zarówno energię elektryczną, jak i ciepło. Produkcja energii elektrycznej przez FNPP w 2021 r. wyniosła ponad 175 GWh, zapobiegając emisji gazów cieplarnianych o ponad 80 000 ton ekwiwalentu dwutlenku węgla.

- FNPP Akademik Łomonosow, zaprojektowana i zbudowana przez Rosatom, została przyłączona do sieci w grudniu 2019 r., a pod koniec maja 2020 r. rozpoczęła działalność komercyjną. Stępkę „Academika Łomonosowa” położono w 2007 roku w Sevmash w Siewierodwińsku, ale w sierpniu 2008 Rosatom przekazał kontrakt do Stoczni Bałtyckiej w Sankt Petersburgu, gdzie pod koniec czerwca 2010 roku zwodowano 21 500 tonowy kadłub. Po zainstalowaniu dwóch reaktorów w październiku 2013 r., Akademik Łomonosow w kwietniu 2018 r. odbył pierwszy etap podróży do Murmańska, gdzie reaktory zostały załadowane paliwem jądrowym i zabrał na pokład swoją załogę - podaje Polski Atom.

W czerwcu 2019 r. Rostekhnadzor wydał dziesięcioletnią licencję na eksploatację Akademika Łomonosowa do 2029 r. FNPP jest wyposażona w dwa reaktory KLT-40S o mocy elektrycznej 35 MW każdy i jest obsługiwana przez specjalnie zaprojektowany system infrastruktury przybrzeżnej, który zapewnia odbiór mocy i ochronę przed oddziaływaniem kry. Moc elektryczna FNPP wynosi 70 MW, a moc cieplna 50 Gcal/h.

Akademik Łomonosow jest projektem pilotażowym serii mobilnych jednostek jądrowych małej mocy, które mają być zlokalizowane na Dalekiej Północy i Dalekim Wschodzie w celu dostarczania energii do oddalonych przedsiębiorstw przemysłowych, miast portowych oraz platform gazowych i wiertniczych. Rosatom ogłosił plany aktualizacji swojego projektu FNPP przy użyciu większych reaktorów RITM-200.

Źródło: Polski Atom

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]