Cenna kolekcja motyli dostępna w intenecie
- 25 listopada 2022 17:14
- Opracowała: AMC
Ponad 13 tysięcy okazów i ponad 1,3 tys. gatunków liczy kolekcja motyli pochodzących z Ziemi Zawierciańskiej na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, która dzięki leśnikom z Nadleśnictwa Siewierz we współpracy z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego, trafiła na ogólnoświatową platformę Global Biodiversity Information Facility (GBIF). Platforma umożliwia, bez względu na miejsce zamieszkania bezpłatny i otwarty dostęp do danych dotyczących różnorodności biologicznej naszego globu - czytamy w informacji prasowej.
Kolekcja kompletowana była blisko 40 lat przez lepidopterologa Włodzimierza Nowakowskiego, którego życiową ideą było zaktualizować badania Ludwika i Mariana Masłowskich, którzy w latach 20. i 30. XX w. dokładnie zbadali występujące w tym rejonie motyle.
Nadleśnictwo Siewierz odkupiło kolekcję pod warunkiem, że nie zostanie podzielona. Przez trzy lata trwało katalogowanie zbiorów i digitalizacja poszczególnych okazów w wysokiej rozdzielczości, aby nie narażając na szkody delikatne owady, móc udostępnić je odbiorcom na całym świecie.
- Na co dzień ta cenna kolekcja jest skrywana przed słońcem w specjalnie dla niej przygotowanej ciemnej szafie, podzielonej na dziesiątki szuflad z poszczególnymi gatunkami. Dzięki temu motyle zachowują pełnię barw przez długie lata. Cieszę się, że choć dziś już na emeryturze, zdążyłem zamknąć ten projekt – mówi Piotr Lepiarczyk z Nadleśnictwa Siewierz, który kierował pracami związanymi z digitalizacją i udostepnieniem zbiorów.
Ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z priorytetów wpisanych w misję Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe.