Pompa ciepła – jak dobrać urządzenie grzewcze do budynku?
- 29 grudnia 2022 15:38

fot. materiał partnera
Decyzję o tym, czy instalować pompę ciepła powinieneś podjąć samodzielnie, jednak dobór odpowiedniego urządzenia warto zlecić osobie posiadającej stosowną w tym zakresie wiedzę. Jakie parametry weźmie pod uwagę instalator? Przeczytaj i sprawdź. Dzięki wskazówkom, które przygotowaliśmy we współpracy ze specjalistą, poczujesz się pewniej.
Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła? Parametry podstawowe
Wybór odpowiedniej pompy ciepła nie powinien być przypadkowy. Wymaga bowiem przeanalizowania kilku istotnych kwestii. Jakie są ogólne założenia, które należy potraktować jako punkt wyjścia do wyboru odpowiedniej pompy ciepła?
1. Określenie funkcji pompy ciepła w systemie grzewczym a wybór dolnego źródła ciepła
Urządzenie może być wykorzystywane wyłącznie do przygotowywania ciepłej wody użytkowej, częściej jednak ogrzewa budynek. W takiej sytuacji zasadniczą kwestią jest wybór dolnego źródła ciepła, tj. źródła, z którego urządzenie będzie pobierało energię.
W ofercie https://www.tauron.pl/dla-domu/urzadzenia/ogrzewanie/pompa-ciepla są dostępne:
- gruntowe pompy ciepła, odpowiednie zwłaszcza dla działek o dużej powierzchni;
- gruntowe pompy ciepła z wymiennikiem pionowym, zaprojektowane dla działek o średniej i małej powierzchni;
- wodne pompy ciepła, przeznaczone dla działek z dostępem do wody powierzchniowej lub podziemnej;
- powietrzne pompy ciepła, odpowiednie dla gospodarstw domowych, w których funkcjonuje już inne źródło ciepła, np. kocioł na paliwo stałe.
2. Samodzielna praca pompy ciepła a temperatura zewnętrzna
Decydując się na pompę ciepła, będziesz zobowiązany zdeklarować, czy urządzenie będzie pracowało samodzielnie, czy jego zadaniem będzie wsparcie zastanej instalacji grzewczej. Samodzielna praca pompy najczęściej dotyczy nowopowstałych budynków. Wówczas należy wybrać takie urządzenie, które będzie mogło samodzielnie ogrzać dom przy temperaturze zewnętrznej do -10 stopni Celsjusza.
3. Funkcjonalność pompy ciepła
Wybierając pompę ciepła, warto zastanowić się nad pożądaną funkcjonalnością źródła ciepła. Nowoczesne urządzenia mogą bowiem zapewniać ogrzewanie budynku zimą i chłodzenie – latem.
Jak dobrać pompę ciepła do budynku? Parametry szczegółowe
Poszukiwania odpowiedniej dla siebie pompy ciepła warto rozpocząć od porównania współczynnika COP konkretnych urządzeń grzewczych. Należy jednak mieć świadomość, że jego wartość jest zmienna – uzależniona m.in. od temperatury zewnętrznej i temperatury zasilania instalacji, która współpracuje z pompą ciepła (powinna być możliwie najniższa, wówczas pompa będzie pracowała najefektywniej). Z racji, że COP nie jest parametrem miarodajnym, wybierając pompę ciepła, konieczne będzie także określenie powierzchni budynku przeznaczonej do ogrzania, strat energii cieplnej z budynku (np. przez okna, ściany i drzwi) i lokalizacji budynku.
Dobrym rozwiązaniem może być uzyskanie świadectwa charakterystyki cieplnej budynku. Mimo że nie jest ono obowiązkowe w przypadku prywatnych inwestorów, jego posiadanie na pewno będzie miało wpływ na dobór odpowiedniej pompy ciepła.