UE: należy całkowicie zakończyć zależność od rosyjskiej energii
- 9 maja 2025 09:37
- autor: Rafał Wąsowicz

fot. pgi.gov.pl
UE chce całkowicie wygasić zależność od rosyjskiej energii. Zakończyć ma się import rosyjskiego gazu i ropy naftowej. Nastąpić ma też stopniowe wycofywanie się z rosyjskiej energii jądrowej, zapewniając jednocześnie stabilne dostawy energii w całej Unii. Jedno z założeń: UE ma wygenerować do 100 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego do 2030 r.
Mapa drogowa REPowerEU, przedstawiona przez Komisję Europejską, otwiera drogę do zapewnienia pełnej niezależności energetycznej UE od Rosji. Aby tego dokonać zdaniem przedstawicieli Unii potrzebne są bardziej skoordynowane działania, ponieważ nadmierna zależność UE od rosyjskiego importu energii stanowi zagrożenie dla wspólnotowego bezpieczeństwa.
Stop dla rosyjskiego szantażu ekonomicznego i cenowego
- Wojna na Ukrainie brutalnie pokazała ryzyko szantażu, przymusu ekonomicznego i cenowego. Dzięki REPowerEU zdywersyfikowaliśmy nasze dostawy energii i drastycznie zmniejszyliśmy zależność Europy od rosyjskich paliw kopalnych. Teraz Europa musi całkowicie zerwać więzi energetyczne z niepewnym dostawcą - powiedziała Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen.
Mapa drogowa wskazuje jak stopniowo będzie następować „wyłączanie” rosyjskiej ropy naftowej, gazu i energii jądrowej z rynków UE. Odbędzie się to w sposób bezpieczny także z ekonomicznego punktu widzenia. Środki przeznaczone na te działania zostały zaplanowane z priorytetowym uwzględniającym zachowania bezpieczeństwa dostaw energii do UE przy jednoczesnym ograniczeniu wpływu na ceny i rynki.
100 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego do 2030 r.
Przewiduje się, że od 2025 r. globalne dostawy LNG wzrosną, podczas gdy popyt na gaz spadnie. Przy pełnym wdrożeniu ram transformacji energetycznej i unijnego planu działania na rzecz niedrogiej energii, UE ma wygenerować do 100 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego do 2030 r., ( oznacza to średni popyt na popyt o 40-50 mld m3 do 2027 r.) . Jednocześnie oczekuje się, że unijne zdolności w zakresie LNG wzrosną o około 200 mld m3 do 2028 r., co stanowi pięciokrotność obecnego importu rosyjskiego gazu do UE.
Skoordynowane i stopniowe wycofywanie rosyjskich dostaw energii
Komisja będzie współpracować z państwami członkowskimi, aby zapewnić, że okołounijne wycofywanie rosyjskiego importu energii będzie stopniowe i dobrze skoordynowane w całej Unii. Każdy kraj zostanie poproszony o przygotowanie krajowych planów w tym zakresie do końca roku, w których określi, w jaki sposób przyczynią się one do wycofywania importu rosyjskiego gazu, energii jądrowej i ropy naftowej z energetycznej struktury UE.