MKiŚ nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych
- 9 maja 2025 08:27
- autor: RW

fot. pixabay
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewniło, że nie planuje wprowadzenia zakazu spalania drewna w gospodarstwach domowych. Wyjaśniło, że rozporządzenie w sprawie cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego dotyczy tylko tzw. energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) zapewniło w czwartek, że rozporządzenie w sprawie szczegółowych cech jakościowo-wymiarowych drewna energetycznego nie wprowadza zakazu spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach. To szczególnie ważne m. in. dla producentów pelletu czy użytkowników pieców na tego typu opał.
Resort wskazał, że drewno energetyczne to surowiec drzewny nieprzydatny przemysłowo lub o ograniczonych możliwościach wykorzystania w sektorze innym niż energetyczny. Rozporządzenie określi cechy tego surowca w podziale na dwie grupy: drewno okrągłe i surowiec niestanowiący drewna okrągłego.
"Rozporządzenie nie dotyczy gospodarstw domowych, tylko tzw. energetyki zawodowej, czyli sektora energetycznego. Pod tym pojęciem kryje się działalność polegająca na produkcji, przesyłaniu i dystrybucji energii elektrycznej na dużą skalę" - podkreślił resort klimatu. Wyjaśnił, że obejmuje ona przede wszystkim działanie elektrowni, elektrociepłowni oraz sieci przesyłowych i dystrybucyjnych, które dostarczają energię do odbiorców indywidualnych, przemysłowych i instytucjonalnych w całym kraju. "Jest to zorganizowany i kontrolowany system zapewniający ciągłość dostaw energii na potrzeby gospodarki i społeczeństwa" - dodał.
Ministerstwo podkreśliło, że pojęcie drewna energetycznego nie jest równoważne z pojęciem drewna opałowego. "Przepisy zatem nie wprowadzają zakazu dla spalania drewna w indywidualnych gospodarstwach domowych czy kominkach" - skonkludował resort.
MKiŚ zwróciło uwagę, że rozporządzenie zostało wydane na mocy delegacji wynikającej z ustawy o odnawialnych źródła energii, która dotyczy wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w instalacjach OZE. "Najważniejszym celem rozporządzenia jest eliminacja zjawiska spalania w energetyce zawodowej drewna, które może zostać wykorzystane przemysłowo w inny, bardziej korzystny gospodarczo sposób" - stwierdziło