Elektrociepłownia Zielona Góra od 10 lat bez węgla
- 4 marca 2024 09:47
- Opracowała: AMC
Elektrociepłownia Zielona Góra, należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, od 10 lat nie korzysta z węgla przy produkcji ciepła i energii elektrycznej. Rezygnacja z paliwa węglowego, pozwoliła zredukować emisję zanieczyszczeń do powietrza m. in. o 620 tys. ton dwutlenku węgla czy blisko 3 tys. ton dwutlenku siarki. Korzystanie z bloku węglowego przez ostatnie 10 lat oznaczałoby z kolei konieczność spalenia ponad 300 tysięcy ton węgla - czytamy w komunikacie prasowym.
Pierwszy blok gazowo – parowy w EC Zielona Góra został oddany do użytkowania w 2004 r. Blok węglowy pracował jeszcze do połowy 2012 r. W lipcu tegoż roku zakończono budowę kotłowni gazowo – olejowej. W miejsce 4 kotłów węglowych zamontowano nowoczesne kotły gazowo – olejowe o łącznej mocy 160 MWt oraz jeden parowy (7 MWt). Ich uruchomienie pozwoliło w 2013 roku trwale wyłączyć urządzenia wytwórcze bloku węglowego (kotły i turbozespoły) łącznie z urządzeniami towarzyszącymi, takimi jak pompy zasilające, urządzenia nawęglania czy odżużlania. Ostatni skład wagonów z węglem wyjechał z Zielonej Góry w marcu 2014 roku.
- Dzięki zmianie paliwa uniknięto wprowadzenia znacznej ilości zanieczyszczeń do powietrza na terenie Zielonej Góry. Wiązało się to również z zaprzestaniem wytwarzania ubocznych produktów spalania w postaci żużla i popiołów. W 2023 roku zakończone zostały prace związane z modernizacją turbiny gazowej, nie tylko podnosząc jej sprawność ale także dopasowując do aktualnych poziomów emisji wymaganych Konkluzjami BAT - czytamy.
Elektrociepłownia „Zielona Góra” ma ok. 140 km sieci ciepłowniczych, wśród których 75 proc. stanowią sieci preizolowane, wykonane w nowoczesnej technologii, charakteryzującej się niskimi stratami ponoszonymi w wyniku przesyłania ciepła.