Państwo czeskie przejmuje 80% udziałów w nowym projekcie nuklearnym
- 5 maja 2025 20:31
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
Czeski rząd ogłosił plany udzielenia pożyczki państwowej na finansowanie budowy dwóch nowych bloków w elektrowni jądrowej Dukovany. Czesi planują w przyszłym tygodniu podpisać umowę z Korea Hydro & Nuclear Power, która będzie rozwijać.
Czeski rząd będzie miał 80% udziałów w projekcie Dukovany II, przy czym czeska firma energetyczna CEZ zachowa 20% udziałów. Wartość 80% udziałów wyceniono na163 miliony dolarów. Rząd zatwierdził także pożyczkę państwową na budowę, która będzie spłacana przez 30 lat, począwszy od wydania pozwolenia na eksploatację pierwszego z nowych bloków.
Teraz czeski rząd będzie musiał otrzymać zgodę od Komisji Europejskiej, która musi zatwierdzić pomoc publiczną dla projektu i sposób jego finansowania, co ma nastąpić do 2026 roku. Obecnie Czechy pozyskują około jednej trzeciej energii elektrycznej z czterech bloków WWER-440 w Dukovanach, które rozpoczęły pracę w latach 1985–1987, oraz dwóch bloków WWER-1000 działających w Temelínie, które zostały uruchomione w latach 2000–2002.
W październiku 2023 roku Westinghouse, EDF i KHNP złożyły wiążące oferty na piąty blok w Elektrowni Jądrowej Dukovany oraz oferty niewiążące na maksymalnie trzy kolejne bloki – kolejny w Dukovanach i dwa w Elektrowni Jądrowej Temelin. Westinghouse zaproponował swój reaktor AP1000, EDF reaktor EPR1200, KHNP APR1000. Jednak w lutym 2024 roku czeski rząd ogłosił, że zmienia przetarg na wiążące oferty na cztery nowe bloki, bez Westinghouse'a, ponieważ „nie spełnił niezbędnych warunków”.
W lipcu ubiegłego roku czeski rząd ogłosił KHNP jako preferowanego oferenta. Docelowy rozruch próbny pierwszego nowego reaktora to rok 2036, a komercyjne oddanie do użytku w 2038 r.
Zwycięska oferta miała zostać wyłoniona w oparciu o ocenę ekspertów, ponieważ oferowała lepsze warunki w większości ocenianych kryteriów. Oferta KHNP opiewała na kwotę około 8,6 miliarda dolarów za reaktor, jeśli zakontraktowane zostaną dwa reaktory. Zarówno EDF, jak i Westinghouse odwołały się do czeskich organów ds. konkurencji w związku z procesem selekcji – Westinghouse później wycofał swoje odwołanie, a w zeszłym tygodniu oferta EDF została odrzucona przez urząd ds. konkurencji.