REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Belgia przeprasza się z atomem. Parlament zdecydował

  • 16 maja 2025 18:55
  • Opracowała: Joanna Kędzierska
Reklama

Belgijski parlament zagłosował wczoraj za odejściem od wcześniej decyzji polegającej na wycofaniu się z energetyki jądrowej. Decyzja ta wpisuje się w rosnące zainteresowanie sektorem nuklearnym światowych gospodarek.
 
Zaledwie kilka dni wcześniej również i duński rząd oświadczył, że Dania może ponownie zdecydować się na inwestycje w energetykę jądrową, chociaż dotychczas panuje zakaz jej rozwijania.
 
Belgijscy posłowie poparli plan nowego, konserwatywnego rządu, aby ożywić krajowy przemysł nuklearny. Za głosowało102 deputowanych, 8 było przeciw, a 31 wstrzymało się od głosu.
 
Belgijski atom wychodzi z zamrażarki po ponad 20 latach
 
Budowa nowych mocy jądrowych w Belgii była zablokowana przez ponad 20 ostatnich lat, na mocy poprzednio obowiązującego prawa.
 
W głosowaniu odrzucono ustawę z 2003 r., na mocy której Belgia ustaliła harmonogram wycofywania swoich reaktorów jądrowych z eksploatacji do końca 2025 r. i zakazała wytwarzania nowych mocy.
 
Termin został przesunięty o 10 lat już w 2022 r., po tym jak inwazja Rosji na Ukrainę wywołała kryzys energetyczny, który spowodował gwałtowny wzrost cen gazu.
 
Także Holandia i Szwecja planują budowę nowych elektrowni jądrowych, a na początku tego roku również i włoski rząd uchylił furtkę do powrotu do energii atomowej, 25 lat po zamknięciu ostatnich reaktorów.
 
- To nie jest tylko reforma energetyczna; to decydujący krok dla gospodarczej, środowiskowej i strategicznej przyszłości naszego kraju – powiedział belgijski minister energii Mathieu Bihet, komentując głosowanie.
 
Życie belgijskich atomówek ma być przedłużone
 
Zwrot w kierunku energetyki jądrowej był częścią nowego porozumienia koalicyjnego belgijskich partii. Belgia ma obecnie dwie elektrownie jądrowe – operatorem obydwu jest francuska firma energetyczną Engie – w każdej znajdują się dwa działające reaktory.

Według danych Międzynarodowej Agencji Energii energia jądrowa odpowiada za 40% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Belgii, następnie są to gaz – 21% i wiatr – 19%.
 
Engie ​​pracuje nad przedłużeniem żywotności dwóch reaktorów zgodnie z ustaleniami z 2022 r.
 

 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]