Polski pionier perowskitowy na krawędzi. Jednak pojawiło się światełko w tunelu
- 19 maja 2025 15:59
- Opracowała: JK

fot. Saule Technologies
Polska firma Saule Technologies, która uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną perowskitów jest na granicy bankructwa. Nie pomaga jej awantura z jednym z jej głównych akcjonariuszy spółką Columbus Energy, ale ponoć pojawił się nowy inwestor.
Perowskity to całkowicie polska technologia, która ma potencjał stać się alternatywą dla popularnych dziś ogniw krzemowych. Ogniwa perowskitowe są elastyczne, cienkie, można dostosowywać ich kształt, a co ważne produkują energię nie tylko ze słońca, ale i ze sztucznego światła.
Polska technologia mogłaby zawojować świat, ale brakuje pieniędzy
Aby generować z nich energię można pokrywać nimi różne powierzchnie nie tylko dachy budynków, jak w przypadku paneli PV, ponieważ perowskity można nadrukować na ultracienkiej folii. Saule Technologies uruchomiła pierwszą fabrykę perowskitów na świecie na terenie hali produkcyjno-magazynowej Wrocławskiego Parku Technologicznego.
Problem polega jednak na tym, że ma długi, bo rozwój technologii pochłania ogromne koszty i pilnie potrzebuje inwestora. Tymczasem konkurencja nie śpi, bo prace nad perowsiktami prowadzą Japończycy, Chińczycy czy Amerykanie.
Polska wynalazczyni nie może dogadać się z jednym z głównych akcjonariuszy
Tymczasem Olga Malinkiewicz, twórczyni tej technologii, która jednocześnie stoi na czele jednoosbowego zarządu firmy jako jej wiceprezeska popadła w konflikt z głównym po sobie samej akcjonariuszem - firmą Columbus Energy, która chce ją odwołać ze stanowiska, bo Malinkiewicz złożyła zawiadomienie do prokutratury wobec Columbusa, że ten działał na szkodę zarządzanej przez niej spółki.
Columbus Energy to duża, polska spółka działająca w branży fotowoltaiki. Saule Technologies nie jest obecnie w stanie płacić czynszu, rachunków czy pensji pracownikom, chociaż technologię cały czas rozwija.
Malinkiewicz chciałaby odkupić akcje od Columbusa, ale to wiąże się także z późniejszą spłatą długów wobec akcjonariusza, co Malinkiewicz zadeklarowała, że chce uczynić.
Nowy inwestor na horyzoncie
W poniedziałek pojawiło się jednak światełko w tunelu, bo Saule Technologies podało w komunikacie informację o inwestorze zainteresowanym odkupieniem akcji i wierzytelności firmy od Columbus Energy.
Nowym inwestorem, który chce odkupić akcje od Columbusa ma być osoba prywatna.
- Zarząd Saule Technologies z siedzibą we Wrocławiu („spółka”, „emitent”) informuje, że w dniu dzisiejszym wszedł w posiadanie informacji dotyczącej propozycji transakcji złożonej przez osobę prywatną do Columbus Energy S.A. oraz DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. z o.o., polegającej na:
1. Odkupieniu wszystkich wierzytelności przysługujących Columbus Energy SA oraz DC24 Alternatywna Spółka Inwestycyjna Sp. z o.o. wobec Grupy Saule oraz Olgi Malinkiewicz - należności głównej oraz należnych odsetek.
2. Odkupieniu wszystkich akcji posiadanych przez Columbus Energy SA w Saule Technologie" - podała spółka w piątkowym komunikacie.
Jeśli doszłoby do porozumienia między Columbusem, a nowym inwestorem Saule Technologies udałoby się prawdopodobnie uratować.