Polska i Norwegia będą współpracowały w zakresie bezpieczeństwa energetycznego
- 22 maja 2025 12:16
- Opracował: Rafał Wąsowicz

fot. gov.pl
Głównym wyznacznikiem partnerstwa Polski i Norwegii ma być bezpieczeństwo energetyczne, dalszy rozwój OZE i wodoru. Norwegia jako jeden z największych dostawców gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy, odgrywa w tym obszarze kluczową rolę.
Oba kraje skupią się także na technologiach służących wychwytywaniu i składowaniu dwutlenku węgla, współpracy w ramach Funduszy EOG i Norweskich oraz wsparciu dla Ukrainy w obszarze energii. W zakresie bezpieczeństwa energetycznego Norwegia jako jeden z największych dostawców gazu ziemnego i ropy naftowej do Europy, odgrywa kluczową rolę, dostarczając znaczną część tych surowców konsumowanych w Polsce. Z kolei Polska podjęła zdecydowane kroki na rzecz dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw energii oraz transformacji swojego systemu energetycznego w kierunku modelu bardziej ekologicznego i niskoemisyjnego. Istotną rolę w tym odegrał również norweski gaz ziemny.
Podczas spotkania ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski z ministrem energii Norwegii Terje Aasland'em odbyła się uroczystość podpisania deklaracji ws. polsko-norweskiej współpracy energetycznej.
Norwegia wspiera zieloną transformację Polski poprzez fundusze EOG i norweskie, a także zaangażowanie sektora biznesu. Za to polskie firmy z sektora zielonych technologii mogą wnieść istotny wkład w transformację energetyczną i ochronę środowiska w Norwegii. Oba kraje dostrzegają również potencjał dalszego wspólnego rozwoju projektów w zakresie odnawialnych źródeł energii, w tym morskiej energetyki wiatrowej oraz podzielają zainteresowanie rozwojem regionalnego rynku odnawialnego wodoru.
- Z radością ogłaszamy nawiązanie partnerstwa pomiędzy Norwegią a Polską w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, zielonej transformacji oraz ochrony krytycznej infrastruktury energetycznej. Uzgodniliśmy wspólne działania na rzecz utrzymania bezpieczeństwa energetycznego w regionie, przyspieszenia transformacji energetycznej, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania zielonego wzrostu naszych gospodarek, z uwzględnieniem zasad sprawiedliwej transformacji - ogłoszono w deklaracji.