REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Pierwszy reaktor atomowy stanie w Oświęcimiu?

  • 22 października 2019 21:59
  • : : autor: GE Hitachi Nuclear Energy
Reklama

Jest tani i niewielki, ale zapewni czystą energię zakładom chemicznym w Oświęcimiu. Mały modułowy reaktor może niebawem stanąć w zakładach Synthos. GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) i Synthos SA uzgodniły, że będą współpracować w zakresie potencjalnych zastosowań wdrożeniowych małego modułowego reaktora GEH BWRX-300 w Polsce. Jeden moduł tego reaktora może zapewnić energię dużemu miastu.

Synthos, producent kauczuku syntetycznego i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany pozyskiwaniem niedrogiej, wolnej od emisji węgla energii elektrycznej z niezawodnego, dedykowanego źródła. W protokole ustaleń podpisanym przez GEH i Synthos firmy zgodziły się zbadać potencjał budowy małego reaktora modułowego BWRX-300 firmy GEH w Polsce.

- BWRX-300 to przełomowa innowacja w branży, w której koszty stały się znaczącą barierą - powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. Projektów elektrowni jądrowych w GEH. - Dzięki naszemu podejściu projektowania do kosztów projektujemy BWRX-300 tak, aby był konkurencyjny pod względem kosztów w stosunku do gazu, odnawialnych źródeł energii i innych form wytwarzania energii. Wyrażamy uznanie dla Synthos za zainteresowanie technologią małych reaktorów modułowych i poparcie dla opcji czystej energii dla Polski. 

- Małe reaktory modułowe mogą odgrywać znaczącą rolę w rozwiązywaniu problemów energetycznych Polski, modernizacji krajowego sektora energetycznego oraz w osiąganiu niezbędnej i odpowiedzialnej głębokiej dekarbonizacji – powiedział Michał Solowow, właściciel Synthos, części największej prywatnej grupy przemysłowej w Polsce. - Wykorzystanie małych reaktorów modułowych do generowania czystej energii zwiększy nasze szanse na odejście od węgla i pozytywnie wpłynie na nasz przemysł i naród.

Reaktor BWRX-300 to reaktor wodno-wrzący o mocy 300 MW z obiegiem naturalnym i pasywnym systemem chłodzenia, pracującym w oparciu o typ reaktora ESBWR. Urządzenie można rozbudowywać do mocy ponad 1500 MW. Co najważniejsze, BWRX posiada licencję amerykańskiej Komisji Energii Jądrowej. Firma GE Hitachi Nuclear Energy jest w trakcie budowy prototypu takiego reaktora. Tylko jeden jego moduł może zasilić w energię elektryczną 120-tysięczne miasto.

Korzystając z certyfikatu projektu ESBWR, wykorzystując licencjonowane i sprawdzone paliwo jądrowe, włączając sprawdzone komponenty i łańcuchy dostaw oraz wdrażając innowacje upraszczające, GEH uważa, że ​​BWRX-300 może stać się konkurencyjny pod względem kosztów dzięki wytwarzaniu energii z elektrowni gazowych o cyklu kombinowanym i platform energii odnawialnej.

Proste przeliczenia wskazują, że faktycznie projekt może przynieść wymierny efekt finansowy. Moduł o mocy 300 MW planowany w Oświęciumu ma kosztować około 3,5 mld zł. Pierwsza polska elektrownia ma mieć moc raptem 5 razy większą, ale koszt jej budowy jest szacowany na 12 do 20 razy wyższy (40-70 mld zł).

Jako dziesiąta ewolucja pierwszego projektu reaktora wrzącej wody (BWR) firmy GE, BWRX-300 firmy GEH reprezentuje najprostszy, ale najbardziej innowacyjny projekt BWR od czasu, gdy GE rozpoczęła komercjalizację reaktorów jądrowych w 1955 r.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]