Autobusy i ciężarówki wciąż zwolnione z opłat drogowych. Jeden warunek
- 1 lipca 2025 09:04
- autor: RW

Aby stymulować i wspierać konkurencyjność zrównoważonego transportu drogowego, Komisja Europejska proponuje dalsze zwolnienie pojazdów ciężkich o zerowej emisji z opłat drogowych. Zamiast zakończyć się w dniu 31 grudnia 2025 r., zwolnienie ma obowiązywać do 30 czerwca 2031. KE zakłada 43-procentową redukcję emisji z ciężkiego transportu do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2019 r.
Koszty początkowe tych pojazdów są obecnie wyższe niż ich konwencjonalne odpowiedniki, co czyni je mniej atrakcyjnymi dla kupujących i pozostają jedną z głównych barier w ich szerszym zakresie. Zrzekając się opłat, UE „dąży do wzmocnienia uzasadnienia biznesowego inwestowania w pojazdy ciężarowe i autobusy o zerowej emisji”.
Parlament Europejski i Rada wkrótce dokonają przeglądu oficjalnego wniosku Komisji. Dopiero po tym regularnym procesie legislacyjnym możliwe jest dalsze wyłączenie opłat drogowych (z poprawkami lub bez nich).
- Musimy stworzyć odpowiednie warunki, aby wspierać europejskie przedsiębiorstwa i nagradzać pionierów w przejściu na gospodarkę niskoemisyjną. Poprzez przedłużenie okresu wyłączenia dajemy przemysłowi silną zachętę do inwestowania w pojazdy o zerowej emisji i redukcji emisji z transportu drogowego. Jest to ważne dla naszych firm, ale także dla naszych celów klimatycznych – tłumaczy Apostolos Tzitzikostas, unijny komisarz ds. zrównoważonego transportu i turystyki.
Zdaniem Komisji nowo zaproponowany okres zwolnienia z opłat za przejazd jest wyraźnie dostosowany do unijnych norm emisji CO2 dla nowych pojazdów ciężkich. Normy te przewidują 43-procentową redukcję emisji do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 2019 r.
W 2022 r. sektor ciężkiego transportu drogowego spowodował 27,5% emisji CO 2, mimo że stanowił zaledwie 2,4% unijnej floty pojazdów. Wywołał również 6,9% wszystkich emisji w UE. Aby pomóc w dekarbonizacji tego sektora, dyrektywa unijna została zmieniona w 2022 r., tak by umożliwić zróżnicowanie opłat drogowych w oparciu o emisje CO2 pojazdów. Dyrektywa pozwoliła również państwom członkowskim na ustalenie znacznie obniżonych stawek, a nawet przyznanie pełnego zwolnienia dla bezemisyjnych pojazdów HDV z opłat drogowych do dnia 31 grudnia 2025 r. Zgodnie z obowiązującymi przepisami po tej dacie można przyznać tylko częściowe zmniejszenie (od 50% do 75%) do HDV o zerowej emisji.