Upały nie służą fotowoltaice. Zbyt wysoka temperatura zmniejsza ich wydajność
- 7 lipca 2025 20:22
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Pixabay
Wydawać by się mogło, że dla paneli fotowoltaicznych upalna, słoneczna pogoda to idealne warunki do produkcji ogromnej ilości energii. Niestety to nie do końca prawd bo, o ile promieniowanie słoneczne jest kluczowe do produkcji energii z PV, o tyle wysokie temperatury jej nie służą.
Wynika to z faktu, że ogniwa PV są wykonane z krzemu, który przewodzi energię elektryczną, ale w wysokich temperaturach absorbuje mniej światła. Optymalna temperatura dla fotowoltaiki wynosi 25 stopni Celsjusza, a każdy stopień powyżej niej powoduje ubytek wydajności od 0,3 do 0,5 procent.
Dlaczego temperatura powietrza jest tak ważna dla ogniw PV?
Temperatura odgrywa kluczową rolę w wydajności ogniw fotowoltaicznych. Ich sprawność jest pochodną zdolności do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną, a na tę wydajność bezpośrednio wpływa temperatura pracy ogniwa.
Kiedy ogniwo fotowoltaiczne jest wystawione na działanie światła słonecznego, część energii słonecznej jest przekształcana w energię elektryczną w wyniku efektu fotowoltaicznego, a pozostała część energii jest absorbowana w postaci ciepła.
Wraz ze wzrostem temperatury ogniwa spada wydajność procesu konwersji fotowoltaicznej. Dzieje się tak, ponieważ właściwości elektryczne materiałów półprzewodnikowych stosowanych w ogniwach fotowoltaicznych, takich jak krzem, zależą od temperatury.
W wyższych temperaturach zwiększona energia cieplna w materiale półprzewodnikowym powoduje wzbudzenie większej liczby elektronów i ich losowe przemieszczanie, co prowadzi do wyższej rezystancji elektrycznej i zmniejszenia napięcia wyjściowego. W rezultacie ogólna wydajność ogniwa fotowoltaicznego maleje wraz ze wzrostem temperatury. Ta utrata wydajności wywołana temperaturą jest podstawową cechą ogniw fotowoltaicznych i ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu i działaniu systemów fotowoltaicznych.
Przed negatywnym wpływem temperatury na PV można się częściowo chronić
Jednocześnie istnieje kilka czynników, które mogą decydować o tym jak temperatura wpływa na działanie ogniw PV. Na przykład niektóre materiały mogą być bardziej odporne na straty wydajności w wyższych temperaturach w porównaniu do innych. Warunki instalacji również odgrywają rolę w wpływie temperatury na wydajność ogniw fotowoltaicznych. System montażu, kąt nachylenia i orientacja paneli fotowoltaicznych determinują ilość ciepła, które pochłaniają lub rozpraszają. Ponadto czynniki takie jak zacienienie, układ wiatru i bliskość powierzchni odbijających światło mogą wpływać na środowisko termiczne wokół ogniw fotowoltaicznych, a co za tym idzie na ich temperaturę, a w konsekwencji wydajność.
Stąd istotna będzie jakość kupionych paneli i sposób montażu. Panele powinny mieć zapewniony przepływ powietrza, co je chłodzi, dlatego lepiej instalować je w pewnej odległości od powierzchni dachu. Najlepsze pod tym względem są instalacje naziemne, bo wówczas przewiew jest gwarantowany.
Jednak mimo upałów, które powodują straty w wydajności fotowoltaika i tak wytwarza najwięcej energii latem, co wynika z długich godzin nasłonecznienia.