W czerwcu fotowoltaika była głównym źródłem energii w UE. Po raz pierwszy w historii
- 10 lipca 2025 18:15
- Opracowała: Joanna Kędzierska

fot. Pixabay
Z danych think-tanku energetycznego Ember wynika, że w czerwcu tego roku fotowoltaika była po raz pierwszy największym źródłem energii elektrycznej w Unii Europejskiej. Wyprzedziła energetykę jądrową i wiatrową, a udział węgla spadł do najniższego w historii poziomu.
W czerwcu energia słoneczna wygenerowała 22,1% energii elektrycznej w UE, w porównaniu do 18,9% rok wcześniej. Rekordowe nasłonecznienie i wzrost instalacji fotowoltaicznych spowodowały wzrost produkcji do 45,4 terawatogodzin (TWh). Tuż za nią plasuje się energia jądrowa z udziałem 21,8%, a później energetyka wiatrowa – 15,8%.
Fotowoltaika biła rekordy w 13 krajach UE, w tym w Polsce
W co najmniej 13 krajach UE, w tym w Niemczech, Hiszpanii i Holandii, odnotowało najwyższą w historii miesięczną produkcję energii z fotowoltaiki. Udział węgla w miksie elektroenergetycznym UE spadł w czerwcu do rekordowo niskiego poziomu zaledwie 6,1% w porównaniu z 8,8% w roku ubiegłym. Węgiel wygenerował o 28% mniej energii elektrycznej niż rok wcześniej.
Niemcy i Polska, które w czerwcu łącznie wygenerowały prawie 80% całości energii elektrycznej pochodzącej ze spalania węgla w UE, również odnotowały rekordowo niski udział tego źródła w swoich systemach elektroenergetycznych. Węgiel stanowił 12,4% miksu elektroenergetycznego Niemiec i 42,9% Polski.
Słońce zdominowało unijny rynek energii, ale wiatr też wyszedł z dołka
Hiszpania, która jest bliska całkowitego wycofania się z węgla, w tym samym okresie wygenerowała z węgla zaledwie 0,6% swojej energii elektrycznej. Energia wiatrowa również ustanowiła nowe rekordy w maju i czerwcu, odbijając się po złych warunkach wiatrowych, które miały miejsce na początku roku.
Jednak pomimo rekordowej produkcji energii słonecznej i wiatrowej w czerwcu, zużycie paliw kopalnych w pierwszej połowie 2025 r. wzrosło o 13% w porównaniu z rokiem ubiegłym, do czego przyczynił się 19% wzrost produkcji energii z gazu, związany z potrzebą zrównoważenia słabej produkcji energii z hydroenergetyki i wiatru na początku roku.
Zapotrzebowanie na energię elektryczną w UE wzrosło o 2,2% w pierwszej połowie roku, przy czym pięć z pierwszych sześciu miesięcy wykazało wzrost rok do roku. Kolejnym wyzwaniem dla europejskiego systemu elektroenergetycznego jest zwiększenie pojemności magazynów i elastyczność sieci, aby zmniejszyć jego zależność od paliw kopalnych w godzinach, kiedy nie świeci słońce.