REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Branża gromi rząd za propozycje zmian legislacji dot. magazynów. Są antyrozwojowe

  • 11 lipca 2025 16:39
  • Opracowała: JK
Reklama

Organizacja branżowe zajmujące się energetyką odnawialną krytycznie odnoszą się do zmian w prawie, które zaproponowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii, jeśli chodzi o instalację mniejszych magazynów energii. Ich zdaniem powstrzymają one ich rozwój.
 
Chodzi o dwa akty prawne; projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii (MRiT) w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a także zmianę w projekcie nowelizacji ustawy Prawo budowlane, która równiez wyszła z MRiT.
 
Propozycje MRiT są niekorzystne dla prosumentów
 
Twórcami apelu do MRiT, aby wycofać się z tych propozycji są Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz organizacje branżowe: Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej i Magazynowania Energii (SBFIME), Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), Polskie Stowarzyszenie Fotowoltaiki (SBF), Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii (PSME) oraz Polska Izba Magazynowania Energii (PIME). Co więcej krytykuje je także Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
 
W przypadku rozporządzenia MRiT zaproponowało, by najmniejsze magazyny energii o pojemności do 10 kWh mogły być instalowane tylko w specjalnych pomieszczeniach, gdzie jednocześnie nie będą przebywać ludzie. Ponadto ma być ono wyposażone w co najmniej jedną autonomiczną czujkę dymu, spełniającą warunki określone w Polskiej Normie dotyczącej autonomicznych czujek dymu.
 
Zdaniem branży w rezultacie doprowadzi to do rezygnacji z instalacji przydomowych magazynów energii, bo w niektórych gospodarstwach domowych po prostu nie będzie możliwości wydzielenia dodatkowych pomieszczeń lub ich wydzielenie wygeneruje dodatkowe koszty, podobnie jak przymus instalowania czujki. Organizacje branżowe podkreślają, że rozwiązania, które proponuje MRiT wygenerują dodatkowe koszty na poziomie 30-60% wartości samej inwestycji. Regulacje przygotowane przez resort rozwoju są ponadto sprzeczne z unijną dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (RED III).
 
MRiT chce pozwolenia na budowę dla większych magazynów. Branża krytykuje
 
Jeżeli zaś chodzi o zmiany w ustawie Prawo budowlane ministerstwo chce zwolnić inwestorów magazynów energii o pojemności do 20 kWh z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę i obowiązku zgłoszenia robót budowlanych.Znowu większe gospodarstwa domowe czy przedsiębiorstwa mogą potrzebować magazynów o nieco większej pojemności, a przepisy te zablokują ich rozwój, bo znacznie wydłużą czas na formalności, których trzeba dokonać, aby je zainstalować. Ponadto niektórzy mogą zdecydować się zrezygnować z instalacji właśnie ze względu na uporczywą biurokrację.
 
- Zaproponowane przepisy w tej formie w praktyce zahamują rozwój rynku magazynów energii w Polsce, który powinien stanowić jeden z filarów transformacji energetycznej oraz narzędzie stabilizacji systemu elektroenergetycznego – napisała w apelu branża.
 
W ramach konsultacji uwagi do zmian legislacji można było nadsyłać do dziś.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]