KE chce przeznaczyć ogromne środki na atom. Jest jednak opór
- 20 lipca 2025 17:48
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
Komisja Europejska chce w przyszłym budżecie na lata 2028-2034 przeznaczyć 2 bln euro na energetykę jądrową. Nie wszystkie kraje zgadzają się z tym podejściem. Niemcy zamierzają te propozycję odrzucić.
W załączniku do swojej obszernej propozycji budżetu opublikowanej w środę Komisja wymieniła inwestycje w energetykę jądrową jako rodzaj działalności, którą kraje mogą finansować częściowo z środków otrzymanych od UE, jakie wpłyną do ich budżetów. W ich ramach dostępnych ma być około 865 miliardów euro z funduszy UE.
Kraje UE nie są zgodne co do finansowania atomu ze wspólnego budżetu
Posunięcie to oznaczałoby radykalną zmianę dla UE, której obecny budżet nie przeznacza środków na finansowanie konwencjonalnych elektrowni jądrowych, co jest wynikiem długotrwałego konfliktu między pronuklearnymi członkami UE, takimi jak Francja i Szwecja, a krajami tradycyjnie antynuklearnymi, takimi jak Niemcy i Austria.
- Niemcy odrzucają jakiekolwiek subsydiowanie energii jądrowej z budżetu UE – powiedział w czwartek minister środowiska Carsten Schneider, dodając, że Berlin szanuje wybór innych krajów w zakresie budowy reaktorów, jednak nie zgadza się, by środki na nią przeznaczane pochodziły od niemieckich podatników.
Nowa propozycja budżetu wysunięta przez Komisję oznacza początek lat intensywnych negocjacji między krajami UE, które muszą zatwierdzić ostateczny budżet. Państwa unijne od dawna spierają się co do tego, czy promować energetykę atomową w celu ograniczenia emisji CO2, a spór ten opóźnia kształtowanie polityki energetycznej i klimatycznej UE.
Atom jak OZE, jednak nie jeśli chodzi o finansowanie
Jednocześnie na początku tego roku, kanclerz Niemiec Friedrich Merz zasygnalizował, że Berlin nie będzie już sprzeciwiał się traktowaniu energetyki jądrowej na równi z energetyką odnawialną w politykach UE. Kraje takie jak Dania i Włochy, również zasygnalizowały zmianę swojego dawnego sprzeciwu wobec atomu. Niektórzy unijni dyplomaci stwierdzili jednak, że to złagodzenie stanowiska nie przełożyło się na wsparcie budowy atomu przy wsparciu funduszy UE.
Obecny budżet UE zakazuje państwom członkowskim budowy elektrowni jądrowych przy wykorzystaniu środków zfunduszy rozwoju regionalnego wynoszących setki miliardów euro, choć budżet oferuje pewne ograniczone fundusze na badania jądrowe i likwidację starych reaktorów.