Zrównoważone budownictwo, czyli zielono, bez odpadów i inteligentnie
- 18 listopada 2019 13:19
- : : autor: PARA
Budownictwo na świecie jest odpowiedzialne za połowę globalnego wydobycia surowca oraz za jedną trzecią emisji dwutlenku węgla - mówił na zakończonej w weekend konferencji 4Buildings w Katowicach Dariusz Blocher, prezes Budimexu. - Generalnie dosyć mocno trujemy. Rzeczywiście za odpady odpowiadają głównie firmy wykonawcze, ale nie dlatego, że tego chcą. Jesteśmy na początku łańcucha procesu inwestycyjnego, który tworzą prawodawcy, użytkownicy, inwestorzy i architekci, którzy nie zawsze chcą korzystać z produktów krótkoterminowo droższych – przyznał Blocher.
Katowicka konferencja 4Buildings powstała jako odpowiedź na pytanie: Jak budować w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem nowatorskich technologii budowlanych i energii odnawialnej, tak by budynki tworzyły warunki do lepszego życia i pracy, postawione przez Małgorzatę Burzec-Lewandowską i Roberta Posytka, autorów programu 4Buildings. - Stworzyliśmy 4Buildings, nowe wydarzenie w branży budowlanej, które jest odpowiedzią na zmieniające się trendy w budownictwie i architekturze. Zainteresowanie pierwszą edycją pokazuje, że wybór tematu był słuszny. Chyba jeszcze nigdy nie powiedziano w Polsce tyle ważnych słów na temat zrównoważonego budownictwa i jego wpływu na nasze życie i zdrowie. Wniosek z 4Buildings jest taki, że bezśmieciowe budownictwo to nie jest chwilowa moda, ale bezpieczna przyszłość. To ogromna zachęta do rozwoju i kontynuacji idei - mówią autorzy.
– W wielu branżach, na przykład mieszkaniowej, brakuje świadomości dotyczącej eko-rozwiązań. Dlatego nie patrzymy na innych, idziemy swoją drogą, stawiamy na zrównoważony rozwój – opowiadał Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski. – Myślenie zero waste z punktu widzenia architekta powinno zaczynać się od tego, żeby projektować budynek z myślą, że nie zostanie on wyburzony za kilka lub kilkanaście lat – dodał.
– Zrównoważone budownictwo to ogromnie ważny temat - podkreślił Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. – Jeszcze niewiele budynków posiada certyfikaty ekologiczne, ale ta świadomość wzrasta. W przyszłości konstrukcje ekologiczne staną się bardziej atrakcyjne dla najemców, a co za tym idzie, zyskają inwestorzy – przekonywał.
– Budowanie świadomości dotyczącej eko-rozwiązań to długi i ważny proces, ale ogromną rolą państwa jest promowanie rozwiązań proekologicznych poprzez regulacje – mówił Marcin Mądry, dyrektor marketingu i strategii Lafarge. – W ciągu ostatnich 30 lat w branży cementowej nastąpiło ograniczenie emisji o około 30 proc., m.in. dzięki zmianie paliw przemysłowych. Dziś spala się ok. 10 proc. odpadów komunalnych w Polsce. Co roku Lafarge wykorzystuje tyle odpadów, ile jest w stanie wyprodukować milionowe miasto – mówił.
Zrównoważone inteligentne budownictwo to nie tylko domy mieszkalne, ale i biura. – Stanem oczekiwanym jest, że każde kolejne biuro będzie zielone. Raczej nie ma już odwrotu i powrotu do tego co było – mówi Radosław Stojek, wiceprezes Dalkia Polska Solutions. – To wszystko co się dzieje wokół nas jest bezpośrednio uzasadnione przez naszą produktywność. W 2018 roku przeprowadzono badania, które wykazały, ze zaledwie 12 mg w metrze sześciennym powietrza obniża znacznie naszą produktywność .