Folding@home silniejszy od superkomputerów. Tworzy go prawie pół miliona ludzi
- 24 marca 2020 12:08
- : : autor: PARA
Folding@home, projekt, o którym już pisaliśmy, łączący domowe komputery w globalną sieć, w celu wspomagania badań nad koronawirusem, rozrósł się w ciągu dwóch tygodni do rozmiarów, o jakich nikt nie przypuszczał. Dysponuje też gigantyczną mocą obliczeniową.
Projekt Folding@home łączy komputery z całego świata w globalną sieć obliczeniową, wykorzystując tę moc komputera, z której nie korzysta akurat użytkownik. Ponieważ przeciętny użytkownik rzadko wykorzystuje całą moc swojego komputera (pisanie tekstów, prosta obróbka zdjęć, przeglądanie internetu to przeciętnie 30 proc. mocy) - to, co pozostaje jest dedykowane dla programu Folding.
Kiedy dwa tygodnie temu zaproszono posiadaczy komputerów do programu, tworzyło go kilka tysięcy osób. Obecnie na sieć Folding składają się komputery ponad 400 tys. użytkowników, a sieć stale się rozrasta.
Jej obecna moc jest gigantyczna - fachowcy oceniają ją na 470 PetaFLOPS, czyli 2 razy więcej, niż moc IBM Summit - najszybszego superkomputera na świecie i więcej niż wydajność, jaką razem może zaoferować 7 najszybszych istniejących superkomputerów.
Do akcji Folding@home przyłączają się posiadacze najszybszych i najwydajniejszych maszyn - a więc gracze i... górnicy, kopiący kryptowaluty. W sieci widać nawet pewną rywalizację między społeczym projektem, a IBM Summit, który też pracuje nad pokonaniem koronawirusa.