Świat stawia na wodór, także ten wyprodukowany z węgla
- 20 stycznia 2020 11:34
- : : autor: AMC
Roczne zgazowanie węgla na świecie to 300-400 mln t. Produkty końcowe to energia elektryczna, metanol, paliwa, wodór i cała gama innych substancji. Specjaliści świetlaną przyszłość zapowiadają zwłaszcza wodorowi i napędzanemu dzięki niemu transportowi. Ta rewolucja odbywa się na naszych oczach.
- Południowokoreański producent samochodów Hyundai w przyszłym roku rozpocznie produkcję tysiąca ciężarówek z ogniwami paliwowymi dla Szwajcarii. Firma Ballard Power Systems, która wyrosła z programu kosmicznego, ogłosiła, że podjęła strategiczną współpracę z chińską Weichai Power. Obejmuje ona znaczące inwestycje kapitałowe w wysokości 163 mln USD, reprezentujące 19,9 proc. udziałów w spółce oraz utworzenie joint venture w celu wsparcia chińskiego rynku pojazdów elektrycznych – wyliczał prof. Marek Ściążko z Akademii Górniczo-Hutniczej i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla podczas International Mining Forum 2019.
Przypomniał, że Chiny planują 100 tys. samochodów wodorowych do 2020 r., zaś Alstrom ogłosił, że dwa wodorowe pociągi działają już na odcinku 100 km. Podobne są testowane w Korei.
- Całkowita produkcja wodoru wynosi 97 mln t rocznie, a proszę pamiętać, że 1 kg wodoru to 10 m sześć. W procesach chemicznych powstaje 60 mln t tego gazu, jako produkcja uboczna np. w koksowniach 31 mln t i w produkcji dedykowanej na rynek 6 mln t – wylicza prof. Ściążko.
Dodaje, że przyszłość należy do zielonego wodoru, a nie do wodoru obarczonego emisją CO2.