REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Skąd się bierze woda w kranie?

  • 28 maja 2020 11:41
  • : : autor: AMC
Reklama

W ciągu ostatnich 15 lat polskie samorządy zainwestowały w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną ponad 60 mld zł. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wprowadziło jakościową zmianę w zarządzaniu wodociągami. Pozwoliło to m.in. na polepszenie parametrów czystości wody przeznaczonej do picia. Jednym z priorytetów było zapewnienie nowych ujęć wody. Dzięki temu wody w kranach nam nie zabraknie.

Mimo to podczas ostatnich, upalnych lat powtarzały się apele samorządów o wstrzemięźliwe korzystanie z kranówki, wprowadzano też miejscowe zakazy np. podlewania ogródków. Najbardziej spektakularne braki w dostawach wody miały miejsce w Skierniewicach w czerwcu 2019 r. Dzisiaj skierniewickie wodociągi zapewniają, że taka sytuacja się nie powtórzy, ale obraz beczkowozów na ulicach pozostanie na długo w pamięci.

Dane dotyczące zaopatrzenia w wodę pitną w Polsce, wskazują na dwa główne źródła. Ponad 70 proc. wody przeznaczonej dla ludności to woda z ujęć podziemnych, a prawie 30 proc. pobierane jest z wód powierzchniowych. Tylko na obszarze dwóch województw, w Małopolsce i na Śląsku, przeważają ujęcia powierzchniowe.

- W Polsce pobór wód podziemnych wraz z odwodnieniami kopalnianymi wynosi 7 mln m sześć. Na dobę, co stanowi 20,7 proc. zasobów dostępnych do zagospodarowania. Rezerwy wód podziemnych wynoszą zatem 79,3 proc. zasobów dostępnych do zagospodarowania. To wielki rezerwuar słodkiej wody.  Zasilane są opadami i filtrowane przez warstwy przepuszczalne.  Poziom tych wód uzależniony jest głównie od częstotliwości i ilości opadów deszczu i śniegu oraz wykorzystywania przez ludzi. Uzupełnianie wód gruntowych wymaga od 20-30 lat,  nawet do kilkuset lat. Przyjmuje się, że wody znajdujące się w górnej, mierzącej do 2 km warstwie ziemi mogą się odnowić w okresie równym czasowi życia człowieka – informuje Departament Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej PGW Wody Polskie.

Z informacji prasowej wynika, że za ciągłość dostaw wody dla mieszkańców odpowiadają samorządy i tam znajdują się odpowiednie procedury na wypadek awarii sieci wodociągowej. W takich przypadkach na poziomie regionalnym w zespołach zarządzania kryzysowego pod nadzorem Wojewodów przewidziano wszelkie procedury wsparcia dla miast i gmin. Cały czas nad jakością dostarczanej wody czuwają służby sanitarno-epidemiologiczne.

Woda na naszej planecie jest głównie słona. Słodka, zdatna do picia stanowi tylko 3 proc. objętości wód na ziemi. Z tego prawie 2/3 to pokrywa lodowa obu biegunów. 30 proc. objętości wody słodkiej na kuli ziemskiej zgormadzonych jest w naturalnych zbiornikach podziemnych. Dla pełnego zobrazowania zasobów wody słodkiej dodajmy, że w chmurach, w postaci pary wodnej jest zaledwie 0,001 proc., a tylko 1,2 proc. w rzekach, jeziorach i zbiornikach retencyjnych.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]