REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Innowacyjny magazyn ciepła i chłodu

  • 10 czerwca 2020 13:08
  • : : autor: AMC
Reklama

Projekt zostanie zrealizowany w ciągu 3 lat, a jego budżet wyniesie 2,3 mln zł. Niemal 80 proc. tej kwoty zostanie dofinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Grupa Energa stawia na innowacyjne rozwiązania, które usprawnią działanie systemów ciepłowniczych. Ich celem jest zmniejszenie zużycia paliw i nakładów inwestycyjnych związanych z magazynowaniem ciepła na potrzeby własne i odbiorców zewnętrznych. Dzięki współpracy z polskimi ośrodkami naukowymi opracowane zostanie kompleksowe rozwiązanie magazynów ciepła i chłodu, mogących współpracować z systemami ciepłowniczymi eksploatowanymi w Polsce i za granicą. 

Rosnące znaczenie energii pozyskiwanej z OZE wymaga poszukiwania nowoczesnych rozwiązań umożliwiających magazynowanie wyprodukowanej energii w celu wykorzystania jej w okresach szczytowego poboru. Kolejnym wyzwaniem, z jakim zmaga się branża jest przewymiarowanie lokalnych źródeł ciepła np. kotłowni gazowych.

Energa Ciepło Ostrołęka w poszukiwaniu rozwiązania problemu magazynowania ciepła, nawiązała kontakt z wiodącymi w kraju ośrodkami naukowymi. Efektem współpracy jest pozyskanie w ramach konsorcjum z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej oraz Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk, środków finansowych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Dofinansowanie dotyczy projektu pn. Innowacyjne zmiennofazowe magazyny ciepła i chłodu w nowoczesnej instalacji ciepła sieciowego.

To innowacyjne przedsięwzięcie badawczo-rozwojowe ma na celu wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w energetyce. Magazynowanie energii z zastosowaniem materiałów zmiennofazowych wpisuje się bezpośrednio w Krajowe Inteligentne Specjalizacje określające obszary o największym potencjale innowacyjnym i konkurencyjnym kraju. Dorobek naukowy zaangażowanych w projekt jednostek naukowych w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem kadry technicznej Energi stanowi solidną podstawę do pomyślnej realizacji projektu.

Głównym elementem projektu jest zastosowanie w magazynach materiałów zmiennofazowych, co pozwoli na znaczne zmniejszenie ich wymiarów.

Strona 1 z 2
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]