REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Energetyka atomowa jest szansą dla polskiego przemysłu

  • 10 września 2020 11:08
  • Autor: AMC
Reklama

- Polska to kraj, w którym, w przeciwieństwie do pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej, za poprzedniego ustroju nie powstały elektrownie atomowe. Obecnie stoimy przed ogromnym wyzwaniem - mówił Michał Kurtyka, minister klimatu, podczas panelu dyskusyjnego zorganizowanego przez World Nuclear Association.

Panel poświęcony był omówieniu metod, przy pomocy których poszczególne kraje chcą ożywić gospodarkę, stworzyć nowe miejsca pracy w procesie wychodzenia z kryzysu przy założeniu budowy zielonej gospodarki i zrównoważonego systemu energetycznego.

Obok ministra Kurtyki podczas panelu głos zabrały osoby zaangażowane w tworzenie strategii i polityk w zakresie miksu energetycznego: Laszlo Varro (IEA), Scott Foster (UNECE), Rafael Mariano Grossi (IAEA) William Magwood (OECD NEA) oraz Jurabek Mirzamakhmudov (Zastępca Ministra ds. Energii Uzbekistanu).

Minister Michał Kurtyka podkreślał, że Polska to kraj, w którym, w przeciwieństwie do pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej, za poprzedniego ustroju nie powstały elektrownie atomowe.

- Z tego względu, nasz miks energetyczny obarczony jest bardzo wysokim udziałem węgla. Obecnie stoimy przed ogromnym wyzwaniem, jakim jest przebudowa systemu elektroenergetycznego. Dużą rolę ma w nim odegrać czysta energia z atomu - mówił.

- Wnioski z raportów IPCC (Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) i IEA (Międzynarodowej Agencji Energetycznej) jasno wskazują na znaczący potencjał energii jądrowej w osiągnięciu wymiernych i radykalnych redukcji emisji gazów cieplarnianych w skali globalnej - powiedział minister klimatu.

Szef resortu klimatu zwrócił tez uwagę, że – zwłaszcza w kontekście postpandemicznego kryzysu gospodarczego – rozwój energetyki atomowej otwiera nowe możliwości dla polskiego rynku pracy.

- Energetyka atomowa jest szansą dla polskiego przemysłu. To okazja na rozwój wyspecjalizowanych kompetencji kadrowych, powstanie nowych miejsc pracy oraz generowanie wartości dodanej dla krajowej gospodarki – podkreślił.

World Nuclear Association to międzynarodowa organizacja promuje energetykę jądrową oraz wspiera firmy wchodzące w skład globalnego przemysłu jądrowego.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

ZIVIE
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]