Te rozwiązania pozwalają odzyskiwać straty energetyczne
- 17 marca 2021 11:38
- : : autor: AMC

fot. Pixabay.com
Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii rozrasta się. Jego nowy członek to firma Waven. To istotny dla polskiej branży energetycznej krok w kierunku generacji energii w procesie harvestingu fal elektromagnetycznych.
Waven tworzy systemy harvestujące w technologii półprzewodnikowej przeznaczone do niezależnego zasilania szeroko pojętych urządzeń Internetu Rzeczy i wydłużania czasu użytkowania baterii. Urządzenia czerpią energię zarówno z naturalnych źródeł elektromagnetycznych, jak i z elektrosmogu, czyli emisji sztucznych, stanowiących straty wypromieniowane przez infrastrukturę miejską, przemysłową, energetyczną, telekomunikacyjną i transportową.
Rozwiązania spółki pozwalają odzyskiwać straty energetyczne, w pełni zasilać autonomiczne urządzenia i czujniki, redukując koszty utrzymania, nakłady niezbędne na instalację przewodów i urządzeń oraz przede wszystkim optymalizować pracę akumulatorów, co znacząco obniża częstotliwość ich wymiany.
– Partnerstwo z Polskim Stowarzyszeniem Magazynowania Energii jest ważnym krokiem w rozwoju firmy Waven. Harvesting fal elektromagnetycznych to rozwiązanie służące pozyskiwaniu energii, które odpowiada na obecne potrzeby użytkowe w obliczu coraz bardziej powszechnego użycia urządzeń mobilnych w wielu obszarach konsumenckich i przemysłowych – mówi Łukasz Cejrowski, CEO Waven.
Cele Waven i Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii są niewątpliwie zbieżne. Obie organizacje dostrzegając potrzeby społeczeństwa, w trosce o środowisko, a także widząc dynamiczne zmiany na rynku energetycznym w Polsce, działają na rzecz integracji środowisk zainteresowanych wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań – tak w kontekście technologii, jak i legislacji, które pozwolą na systematyczny i dynamiczny rozwój rodzimej energetyki.
– Zastąpienie bądź wsparcie konwencjonalnego zasilania sensorów harvesterami energii otwiera nowy rozdział dla elektroniki użytkowej. Zmniejszenie częstotliwości koniecznych przeglądów serwisowych związanych z kontrolą lub wymianą źródeł zasilania, przy jednoczesnym zapewnieniu dłuższej, nieprzerwanej pracy wielu urządzeń to nie tylko zwiększony komfort, ale również bezpieczeństwo – dodaje dr Rafał Jakubowski, CTO firmy.
– Doceniamy inicjatywy, których celem jest wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań na polski rynek energii, a systemy Waven to nowoczesne i niepowtarzalne narzędzie. Pierwotnie opracowane dla technologii kosmicznych, dziś mają szansę wspierać rozwój zielonej energii nie tylko w naszym kraju, ale i na świecie – mówi Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
Dodaje, że rozwiązania Waven służą do zasilania rozproszonych systemów IoT, urządzeń mobilnych, sensorów w przemyśle, transporcie, smart city i smart home.
- Umożliwiają multiplikację i integrację z istniejącymi strukturami dla znaczącego odzysku energii odpadowej z otoczenia. Generują prąd z naturalnego promieniowania i procesów elektrostatycznych. Zwiększają wydajność tradycyjnych źródeł prądu i światła. Po osiągnięciu efektu skali mogą dać znaczącą redukcję szkodliwych emisji i odzyskiwać niewykorzystaną energię elektryczną. Współpraca PSME i Waven to dla rynku sygnał, że jest na nim miejsce dla młodych organizacji z wizją. Tylko czerpiąc wzajemnie ze swoich różnorodnych doświadczeń, możemy na nowo zdefiniować pojęcie i rolę energii - podsumowuje.