PGE Energia Ciepła wspomoże budowę ITPOE w Gorzowie Wielkopolskim
- 4 sierpnia 2021 14:34
- : : autor: AMC
PGE Energia Ciepła z Grupy PGE oraz Miasto Gorzów Wielkopolski podejmują współpracę, która ma na celu budowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Gorzowie Wielkopolskim - informuje spółka.
3 sierpnia podpisano list intencyjny w sprawie budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Gorzowie Wielkopolskim. Na jego mocy obie strony zobowiązują się do współpracy oraz wzajemnego wsparcia w realizacji inwestycji.
- Do spraw przyszłości w naszym mieście podchodzimy bardzo odpowiedzialnie. Dlatego już dziś rozpoczynamy pracę m.in. nad poprawą czystości powietrza, sposobu segregacji śmieci, kondycją zielnych płuc miasta. Budowa Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii to krok milowy w trosce o jakość życia kolejnych pokoleń w Gorzowie. Dzięki współpracy z PGE Energia Ciepła my ten krok robimy razem - powiedział Jacek Wójcicki, prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.
PGE Energia Ciepła to lider nowoczesnego ciepłownictwa w Polsce. W swoich aktywach posiada między innymi bloki gazowo-parowe w Toruniu, Zielonej Górze oraz Gorzowie Wielkopolskim, a także ITPOE w Rzeszowie, gdzie planowana jest budowa II linii technologicznej. Ponadto spółka zamierza wybudować Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w Bełchatowie. PGE Energia Ciepła, realizując założenia ogłoszonej w październiku ubiegłego roku Strategii Grupy PGE, podejmuje także kolejne inwestycje w kierunku nisko i zeroemisyjnego ciepłownictwa. Całkowite odejście od węgla w 2023 roku nastąpi w aktywach Spółki w Zgierzu, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie i Gorzowie Wielkopolskim zaś znaczące w elektrociepłowniach w Bydgoszczy, Siechnicach, Gdyni i Gdańsku.
Dotychczasowe doświadczenia zgromadzone przez PGE Energia Ciepła w ramach realizowanych projektów posłużą sprawnej realizacji budowy proekologicznej i nowoczesnej instalacji w Gorzowie Wielkopolskim.
- PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z przedstawicielami gmin i miast, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Gorzowie pomoże także rozwiązać wyzwanie, z jakim mierzą się samorządy w obszarze dostosowania do nowych regulacji dotyczących gospodarki odpadami. Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii jest uzupełnieniem funkcjonującego w regionie systemu gospodarowania odpadami - powiedział Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Podpisane porozumienie jest kolejnym przykładem dobrej współpracy pomiędzy spółką PGE Energia Ciepła a Miastem Gorzów Wielkopolski.