Las to nie paliwo
- 11 lipca 2022 10:25
- Opracowała: AMC
Drewno z lasów jest spalane w piecach elektrowni i elektrociepłowni, co ma dewastujący wpływ na środowisko naturalne i klimat - ostrzegają aktywiści i organizują w tej sprawie protest. 12 lipca, w przeddzień ważnego głosowania w Parlamencie Europejskim, Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pikietować będą pod Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu, domagając się zmian w prawie - zaprzestania uznawania spalania biomasy drzewnej za OZE oraz zaprzestania dotowania tego źródła energii - czytamy w nadesłanej informacji.
Protest odbędzie się 12 lipca, o godz. 12 pod Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. Aktywiści będą apelować do polityków o wysłuchanie głosu naukowców, którzy od dawna alarmują: drewno z lasów przerabiane na biomasę jest paliwem bardziej emisyjnym od paliw kopalnych, ma także negatywny wpływ na przyrodę. Protest odbędzie się w przeddzień kluczowego posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii PE (Komisja ITRE). 13 lipca europosłowie i europosłanki będą pracować nad poprawkami do dyrektywy o odnawialnych źródłach energii (dyrektywa RED).
- Europejskim Drzewem Roku 2022 został polski dąb Dunin - stając się wizytówką polskich lasów i przepięknych leśnych krajobrazów. W tym samym czasie drzewa o podobnym do Dunina wieku i rozmiarze są wycinane i spalane w piecach biomasowych bloków elektrowni, które - o ironio - nazywa się zielonymi. Tak nie może dalej być! 12 lipca będziemy protestować, bo to najwyższy czas, by zrewidować dyrektywę o OZE. Politycy muszą działać TERAZ, bo już TERAZ mierzymy się z pogłębiającym się kryzysem klimatycznym. Lasy to nasi sprzymierzeńcy w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i musimy je chronić, a nie spalać – mówi Szmo Kacprzak z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego - czytamy wmkomunnikacie.
Dyrektywa o odnawialnych źródłach energii pochodzi z 2009 r., wymaga więc nowelizacji. Aktywiści domagają się umieszczenia w przepisach precyzyjnej definicji pierwotnej biomasy drzewnej, która obejmowałaby wszelkie drewno i szczątki drzew pozyskiwane bezpośrednio z lasów. Tego typu biomasa miałaby zostać wyłączona z listy odnawialnych źródeł energii, z uwagi na szkody dla przyrody i klimatu, które powodowane są jej pozyskiwaniem (więcej na ten temat w raporcie: Lasy do Spalania. Prawdziwa Cena bioenergii).
Zdaniem ekologów w obecnym kształcie prawo nie rozróżnia rodzajów biomasy. Inny wpływ na środowisko ma zbieranie i spalanie słomy pozostałej po żniwach jednorocznych zbóż, a inny wpływ ma wywożenie z lasu kłód z drzew, które będą odrastały następne kilkadziesiąt lat. To dlatego domagamy się zaprzestania uznawania pierwotnej biomasy leśnej za źródło energii odnawialnej.