WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Europa namawia do efektywności energetycznej

  • 22 września 2022 08:17
  • Opracowała: AMC
Reklama

Agencja Rynku Energii pokazuje, jak poszczególne kraje Unii Europejskiej wdrażają programy oszczędzania energii. Pomysły tak naprawdę są bardzo podobne. Oto szczegóły.

- Węgierski rząd nakazał instytucjom państwowym zmniejszenie zużycia gazu o 25 proc. w ramach programu oszczędzania energii. Temperatura ogrzewania w budynkach administracji publicznej będzie zmniejszona do 18 stopni Celsjusza, ale ograniczenia nie dotkną szpitali i instytucji opieki społecznej - czytamy na stronie internetowej agencji.

Od początku września w Niemczech wprowadzono przepisy, na podstawie których temperatura w miejscu pracy nie powinna przekraczać 19 st. C. Sprzedawcy muszą mieć zamknięte drzwi w sklepach, a reklamy nie powinny świecić się w nocy. Zakazana jest również zewnętrzna iluminacja budynków użyteczności publicznej w godzinach nocnych. Do tego w budynkach takich powinno zrezygnować się z ogrzewania korytarzy, dużych hal i pomieszczeń technicznych, a nawet ciepłej wody w kranach. Z kolei właściciele prywatnych basenów mają zakaz wykorzystywania do podgrzewania wody gazu i prądu. W obu przypadkach wprowadzono wyjątki, dotyczące m.in. basenów rehabilitacyjnych i hotelowych oraz takich budynków jak szpitale czy domy opieki.  

- W Berlinie już od jakiegoś czasu zrezygnowano z podświetlania ok. 200 obiektów, w tym m.in. takich zabytków jak Brama Brandenburska czy wieża telewizyjna na Alexanderplatz. W przybliżeniu ich iluminacja pochłaniała tyle energii, ile rocznie zużywa 150 jednoosobowych gospodarstw domowych.  Można więc to uznać za działanie symboliczne, które ma wysyłać wyraźny sygnał do społeczeństwa - informuje ARE. 

W Hiszpanii w pierwszym tygodniu obowiązywania nowych zasad zmniejszono zużycie energii o 6 proc. Jeszcze w wakacje wszedł w życie dekret, na podstawie którego firmy muszą utrzymywać temperaturę w budynkach na poziomie nie niższym niż 27 st. C, co miało pomóc w ograniczeniu wykorzystania klimatyzacji. Z tego samego powodu od października obiekty handlowe posiadające klimatyzację będą musiały być wyposażone w automatycznie zamykane drzwi, a od godz. 22 witryny sklepowe i budynki użyteczności publicznej mają być ściemniane. 

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]