Innowacyjność KGHM doceniona
- 25 października 2022 13:43
- Opracowała: AMC
Miedziowy gigant został laureatem Złotego Lauru Super Biznesu 2022 w kategorii „Innowacyjność”. Kapituła doceniła pionierskie działania KGHM w rozwój energetyki jądrowej w Polsce. Nagroda została wręczona podczas uroczystej gali w Warszawie - informuje spółka.
KGHM jako pierwszy w kraju złożył do Państwowej Agencji Atomistyki wniosek dotyczący wdrożenia małych reaktorów modułowych (SMR). Dokument dotyczy oceny technologii i rozwiązań technicznych. Miedziowy gigant pracuje nad inwestycją wspólnie z amerykańską firmą NuScale. Inwestycja w SMR jest ściśle związana ze strategicznym obszarem energii i Polityką Klimatyczną KGHM, w której zadeklarowano osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Transformacja miedziowego giganta
KGHM Polska Miedź S.A. jako jeden ze światowych liderów produkcji miedzi i srebra, świadomie rozwija swoją działalność w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego biznesu. W 2021 roku spółka przyjęła ambitną Politykę Klimatyczną i zapowiedziała Program Dekarbonizacji Grupy Kapitałowej KGHM, w którym określone zostaną całościowe nakłady inwestycyjne związane z realizacją działań ograniczających poziom emisji gazów cieplarnianych.
Redukcja emisji gazów cieplarnianych i dywersyfikacja źródeł energii to elementy transformacji miedziowego giganta. KGHM planuje do 2030 roku połowę zużywanej energii dostarczyć ze źródeł własnych, w tym z Odnawialnych Źródeł Energii.
Spółka posiada własne niskoemisyjne źródła wytwórcze, prowadzi projekty fotowoltaiczne zaangażowała się również w rozwój przybrzeżnych projektów wiatrowych. Firma jest także krajowym pionierem w obszarze energetyki jądrowej. W lutym tego roku KGHM podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale – dostawcą technologii SMR – małych reaktorów jądrowych. Czysta energia z pierwszej elektrowni tego typu ma zasilić oddziały produkcyjne miedziowej spółki jeszcze w tej dekadzie.
Innowacyjne podejście
Opracowana przez NuScale Power technologia modułowej elektrowni jądrowej z reaktorem lekkowodnym, dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. To przełomowe rozwiązanie jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych, uzyskało zatwierdzenie Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego USA.
Aktualnie przygotowywane jest studium wykonalności przedsięwzięcia. Natomiast w lipcu 2022 roku Polska Miedź jako pierwsza w Polsce, spółka zwróciła się do Prezesa PAA z wnioskiem o wydanie tzw. opinii ogólnej, która ma rozstrzygnąć, czy reaktor dostawcy technologii spełnia polskie wymagania bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.
Złote Laury Super Biznesu
Wyróżnienia trafiają do osób, instytucji oraz firm za działalność przynoszącą szczególne korzyści polskiej gospodarce oraz za osiągnięcia sprzyjające rozwojowi rodzimej przedsiębiorczości. W tym roku kapituła konkursu już po raz dziewiąty wręczyła nagrody w 9 kategoriach, m.in. osobowość roku, innowacyjność, CSR czy wspieranie rozwoju przedsiębiorczości i promocję Polski na świecie.