Stellantis - gigant branży samochodowej oddał dekarbonizację polskiej firmie
- 28 marca 2025 08:46
- Opracował: RW

fot. Quanta Energy
Stellantis, globalny lider branży motoryzacyjnej, właściciel m.in. takich marek Citroën, Fiat, Jeep, Opel i Peugeot, wybrał firmę Quanta Energy jako swojego partnera w zakresie dekarbonizacji swoich obiektów w Polsce. W ramach współpracy powstaną m.in. największe carporty w Europie Środkowej.
Projekt obejmuje budowę farm fotowoltaicznych o łącznej mocy niemal 58 MW, które zaopatrzą w energię cztery zakłady produkcyjne Stellantis w Gliwicach, Skoczowie i dwa w Tychach. W ramach współpracy powstaną m.in. największe carporty w Europie Środkowej, których łączna moc osiągnie prawie 7 MW.
Do budowy farm użytych zostanie około 94 300 modułów fotowoltaicznych, które zajmą niemal 54 hektary powierzchni, co odpowiada terenowi 3333 boisk do siatkówki.
– Jesteśmy dumni, że możemy współpracować ze Stellantis przy tym strategicznym projekcie. Wspólnie wyznaczamy kierunek i udowadniamy jak innowacje i odpowiedzialność kształtują przemysł motoryzacyjny. Wykorzystując naszą wiedze i doświadczenie wspieramy Stellantis w osiąganiu jego celów związanych z zrównoważonym rozwojem – powiedział Piotr Grzybczak, CEO Quanta Energy. Zwraca również uwagę, że ten wieloetapowy projekt wymaga od zespołu ekspertów Quanta Energy ogromnej wiedzy, precyzji i doskonałej koordynacji.
Realizacja przy zakładzie samochodów osobowych Stellantis w Tychach osiągnęła właśnie kulminacyjny moment. Pierwsza z farm, o mocy 2 MW została wybudowana i oddana do użytku 3 miesiące przed planowanym terminem. Od końca stycznia system działa i zasila fabrykę jednostek napędowych Stellantis w Tychach. Inwestycja przeszła obecnie w kolejny etap, w ramach którego powstanie system magazynowania energii (BESS) a także carport. Dzięki temu, do końca tego roku, tyska fabryka będzie w niezależna energetycznie w około 56% średniorocznie.
– Dzięki tej inwestycji polskie zakłady Stellantis stają się bardziej niezależne energetycznie, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Redukcja emisji dwutlenku węgla, zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii oraz obniżenie kosztów operacyjnych to jej wymierne korzyści. Są one nie do przecenienia w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym i w obliczu rosnącej międzynarodowej konkurencji – powiedział Sławomir Czernecki, dyrektor zakładu jednostek napędowych w Tychach.
Wytworzona ilość energii elektrycznej przez farmy wybudowane dla Stellantis przez Quanta Energy wystarczyłaby by zasilać rocznie niemal 20 tysięcy gospodarstw domowych w Polsce lub przejechanie 3,3 miliona km samochodem elektrycznym.