Gdzie powstanie druga polska atomówka? Decyzję poznamy dopiero za około 2 lata
- 2 kwietnia 2025 16:02
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
Według Ministerstwa Przemysłu dziś brane są pod uwagę dwie lokalizacje budowy drugiej polskiej elektrowni jądrowej. Może ona powstać w Koninie lub Bełchatowie, na miejsce czekającej na zamknięcie elektrowni konwencjonalnej.
Zanim poznamy drugą lokalizację polskiej atomówki trzeba przeprowadzić analizy. Decyzja na ich podstawie ma zostać podjęta w 2028 roku, a w 2029 roku mógłby zostać złożony wniosek o wydanie zezwolenia na budowę.
Budowa atomówki w Bełchatowie może, ale nie musi być wyzwaniem
Lokalizacja w Bełchatowie, o którą walczy Polska Grupa Energetyczna ma gotową infrastrukturę energetyczną, co jest jej niewątpliwą zaletą. Jednak wyzwaniem może być fakt, że jest to teren po odkrywce węgla brunatnego, a innym potencjalny brak wody.
PGE przekonuje jednak, że stacja sejsmologiczna rozmieszczona na terenie kopalni w ostatnich latach obserwowała niewielką aktywność sejsmiczną, prowadzącą do całkowitego zaniku.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem obiekty energetyki jądrowej można lokalizować na terenie, na którym w ciągu dziesięciu tysięcy lat nie wystąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie około 7 w skali Richtera.
Jeśli zaś chodzi o wodę może ona pochodzić z odwodnienia kopalni Bełchatów, ujęcia wody na rzece Warta w Zakrzówku Szlacheckim, jak również ujęcia wody na rzece Pilica w Bronisławowie, a także ujęcia wody na rzece Warta w Osjakowie. Lokalizacja umożliwia również wyprowadzenie mocy z trzech stacji elektroenergetycznych.
Konin ma jezioro i wykwalifikowaną kadrę
Z kolei jeżeli chodzi o drugą możliwą lokalizację, a więc Pątnowo w Koninie dużą jej zaletą są gotowe urządzenia do wyprowadzania mocy, a także wykwalifikowana kadra, oraz infrastruktura związana z obsługą elektrowni.
Do chłodzenia bloków reaktorów można z kolei wykorzystać wodę z jeziora. Możliwość doprowadzenia z niego wody w wystarczającym stopniu spełnia wymogi obsługi czterech jednostek APR1400. Potrzeba do tego 159,6 mln m3., a pojemność zbiornika wynosi 588 mln m3.
Warto dodać, że w Pątnowie istnieje już infrastruktura zasilająca, w tym rozdzielnia 400kV.