40% światowego miksu - OZE odnotowują rekordowy wzrost
- 9 kwietnia 2025 09:06
- Opracował: Rafał Wąsowicz

fot. ILF Consulting Engineers Polska
Według wyliczeń brytyjskiego think tanku Ember czysta energia przekroczyła 40% światowej produkcji energii elektrycznej w 2024 r. Rekordowy progres napędzany był i jest szybkim wzrostem źródeł odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza energii słonecznej. Motorem napędowym zmiany jest Azja, a przyszłość globalnego systemu energetycznego kształtują Chiny i Indie. Popyt na energię elektryczną ma rosnąć o 4,1% rocznie do 2030 r.
Energia słoneczna stała się motorem globalnej transformacji energetycznej, a zarówno generacja energii słonecznej, jak i instalacje mocy ustanowiły nowe rekordy w 2024 r. Generacja energii słonecznej utrzymała wysoki wskaźnik wzrostu, podwajając się w ciągu ostatnich trzech lat i dodając więcej energii elektrycznej niż jakiekolwiek inne źródło w tym okresie. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię elektryczną znacznie wzrosło w 2024 r., (przewyższając wzrost czystej energii elektrycznej).
AI, samochody elektryczne, pompy ciepła
Globalny system energetyczny przez najbliższe kilka lat będzie zdominowany przez dwa trendy: szybki wzrost udziału energii słonecznej w miksie energetycznym oraz popyt na energię elektryczną, który rośnie, ponieważ energia elektryczna zastępuje inne formy energii zasilające globalną gospodarkę.
Zapotrzebowanie na energię generują rozwijające się technologie, takie jak sztuczna inteligencja, centra danych, pojazdy elektryczne i pompy ciepła, już przyczyniają się do wzrostu globalnego popytu. Jednak głównym powodem, dla którego wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną był wyższy w 2024 r. w porównaniu z 2023 r., był wzrost wykorzystania klimatyzacji podczas fal upałów.
Nowe czynniki napędzające popyt, takie jak pojazdy elektryczne, pompy ciepła i centra danych, przyczyniają się do rocznego wzrostu popytu o 0,7%, czyli ponad dwukrotnie więcej niż pięć lat temu.
Popyt na energię elektryczną będzie rósł o 4,1% rocznie do 2030 r.
- Szacujemy, że nawet jeśli popyt na energię elektryczną będzie rósł o 4,1% rocznie do 2030 r., co przekracza obecne oczekiwania, wzrost źródeł czystej generacji będzie wystarczająco szybki, aby dotrzymać mu kroku. Dynamika największych wschodzących gospodarek świata odegra kluczową rolę – czytamy w raporcie Ember.
Co istotne nie zmieni to sytuacji paliw kopalnych. Ich udział w rynku będzie spadał. Wzrost wytwarzanej czystej generacji i wdrażanie elastycznych technologii, takich jak magazynowanie energii w bateriach, zmniejszą bowiem zależność od energii z paliw kopalnych w nadchodzących latach.
Chiny i Indie nie do powstrzymania?
- Przyszłość globalnego systemu energetycznego kształtuje się w Azji, a Chiny i Indie są w centrum transformacji energetycznej. Ich rosnące uzależnienie od odnawialnych źródeł energii w celu zwiększenia zapotrzebowania na energię oznacza zmianę, która zdefiniuje na nowo globalny sektor energetyczny i przyspieszy spadek paliw kopalnych- przyznaje profesor Xunpeng Shi Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Studiów nad Transformacją Energetyczną (ISETS)