OZE nie są winne blackoutu w Hiszpanii i Portugalii
- 30 kwietnia 2025 14:58
- autor: Joanna Kędzierska

fot. Pixabay
Chociaż w przestrzeni medialnej pojawiło się dużo informacji o rzekomej winie dużej ilości OZE w hiszpańskim i portugalskim systemie energetycznym, które miały wywołać blackout nie ma oficjalnego potwierdzenia takich informacji.
Hiszpański premier Pedro Sanchez stanowczo zaprzeczył tej tezie, jak również innej mówiącej o rzekomym braku energii pochodzącej z atomu w systemie elektroenergetycznym.
Dyrektor Red Electrica, hiszpańskiego operatora systemu elektroenergetycznego Eduardo Prieto zapewnił, że chociaż nieznany jest ostateczny powód największej awarii energii elektrycznej w historii Europy, to raczej doszło do odłączenia w sieci. Wielu ekspertów również wskazuje, że przyczyną mogła być przestarzała sieć, która wymaga modernizacji.
Nadmierne napięcie w sieci przyczyną blackoutu
Eksperci, z którymi rozmawiała hiszpańska agencja prasowa EFE jako główną hipotezę dotyczącą całkowitej przerwy w dostawie prądu w poniedziałek w kontynentalnej części Hiszpanii i Portugalii, wskazali na masowe odłączenie źródeł energii z powodu nadmiernego napięcia w elektrycznej sieci przesyłowej Red Eléctrica, któremu nie była w stanie sprostać mimo mechanizmów równoważących.
Wczoraj rano elektrownie wprowadzały energię do sieci i nagle doszło do odłączenia źródeł o mocy 15 GW, co spowodowało masową przerwę w dostawie prądu na Półwyspie Iberyjskim.
Według byłego przewodniczącego Komisji Ekspertów ds. Transformacji Energetycznej, Jorge Sanza, „wiarygodną hipotezą” tego, co się stało, jest to, że nastąpiło automatyczne odłączenie elektrowni w wyniku wzrostu napięcia w elektrycznej sieci przesyłowej.
Źródła generujące energię mają próg tolerancji, którego przekroczenie powoduje ich uszkodzenie, dlatego posiadają automatyczny system, który je odłącza, aby je zabezpieczyć.
Podaż energii była większa od popytu, a to spowodowało brak równowagi
Jeśli napięcie w sieci jak wyjaśnia Sanz, przekracza 400 000 woltów, podaż jest większa niż popyt i odwrotnie. - Wczoraj prawdopodobnie doszło do braku równowagi między podażą a popytem, a podaż była większa niż popyt – zauważa.
Sanz wskazuje, że Red Eléctrica posiada instrumenty umożliwiające zbilansowanie obydwu rodzajów energii poprzez specjalne centra generacji umożliwiające zwiększanie lub zmniejszanie obciążenie.
Dziekan Kolegium Absolwentów Telekomunikacji i Inżynierów Technicznych Katalonii, Jordi Farré, zgadza się z tym, wskazując problem synchronizacji dużej części produkcji energii elektrycznej, który spowodował odłączenie elektrowni, jako hipotezę wyjaśniającą to, co się stało.