W tym roku niemieckie OZE znacząco wyhamowało. Przyczyną był brak wiatru
- 8 maja 2025 14:24
- Opracowała: JK

fot. Pixabay
W pierwszych miesiącach 2025 r. OZE wygenerowały najmniejszą ilość energii elektrycznej w Niemczech od ponad dziesięciu lat, co stanowi cios dla dynamiki transformacji energetycznej w największej gospodarce Europy.
Według danych zespołu doradców ds. energetyki Ember, całkowita produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii wyniosła w pierwszych czterech miesiącach roku niecałe 80 TWh. Jej wolumen spadł o 16% w porównaniu z tymi samymi miesiącami w 2024 r. i jest najniższy za ten okres co najmniej od 2015 r.
Aby zrekompensować spadek dostaw energii z OZE, niemieckie firmy energetyczne musiały zwiększyć generację z paliw kopalnych o 10% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a udział paliw kopalnych w niemieckim miksie wytwórczym osiągnął najwyższy poziom od 2018 roku.
Główną przyczyną tej sytuacji był aż 31-procentowy spadek produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych. Od stycznia do kwietnia wyprodukowano zaledwie 39 TWh energii elektrycznej z wiatru, co stanowi najniższy całkowity poziom energii wiatrowej w tym okresie od 2017 r., pomimo wzrostu mocy wytwórczych w wietrze w Niemczech o około 30%. W pierwszej połowie roku wiatr w Niemczech wiał bardzo słabo, co z kolei przyniosło spadek energii elektrycznej z tego źródła w niemieckim miksie energetycznym z 34% w styczniu do kwietnia 2024 r. do 24% w tych samych miesiącach tego roku.
Jest wysoce prawdopodobne, że w najbliższych miesiącach spadek udziału energii wiatrowej będzie jeszcze większy, bo produkcja energii z tego źródła osiąga swój szczyt zimą i wiosną. Na szczęście w miesiącach letnich szczyt produkcji osiąga fotowoltaika, która może zrekompensować brak wiatru.
Jak dotąd w 2025 r. niemieckie elektrownie węglowe były głównym dyspozycyjnym źródłem energii i głównym źródłem energii elektrycznej w kraju.