REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Śląskie przed dużym wyzwaniem - znamy raport GOZ

  • 19 maja 2025 11:11
Reklama

Na potrzebę opracowania w woj. śląskim strategii gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) oraz wsparcia finansowego dla powiatów o niskiej cyrkularności wskazuje raport przygotowany przez katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum (PNTEC).

Jak przekazał w piątek Park Euro-Centrum, który zajmuje się też m.in. badaniami nad efektywnością energetyczną czy odnawialnymi źródłami energii, raport "Cyrkularność gospodarki woj. śląskiego - diagnoza stanu wyjściowego" to pierwsza kompleksowa analiza gotowości regionu do wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego

Opracowanie, przygotowane przez zespół badawczy pod kierownictwem Arkadiusza Kocaja, wskazuje na wyzwania i możliwości w zakresie transformacji gospodarki regionu zgodnie z zasadami GOZ.

W części diagnostycznej raport wskazuje m.in., że woj. śląskie, jako jeden z najbardziej uprzemysłowionych regionów Polski, stoi przed dużym wyzwaniem w zakresie wdrażania GOZ.

Choć według raportu region cechuje najwyższy w kraju poziomem odzysku odpadów (55 proc.), jednocześnie generuje on rocznie 6935 kg odpadów na mieszkańca, co czyni go drugim największym producentem odpadów w Polsce (po woj. dolnośląskim).

Jednocześnie woj. śląskie ma wysoką gęstość zaludnienia (350,3 osoby na km kw.) oraz duży udział przemysłu (17,4 proc. powierzchni przemysłowych kraju).

Analiza na poziomie powiatów wskazuje na znaczne różnice w gotowości do wdrażania GOZ - badacze opracowali tu wskaźnik syntetyczny dotyczący stanu wyjściowego cyrkularności.

Najwyższe wyniki w rankingu według tego wskaźnika osiągnęły powiaty: żywiecki, częstochowski i bielski. Natomiast miasta na prawach powiatu, m.in. Katowice, Ruda Śląska czy Sosnowiec, stoją przed wyzwaniami związanymi z gospodarką odpadami i emisjami CO2.

Autorzy raportu wyjaśniają, że na takie zróżnicowanie wpływać może szereg czynników, w tym ekonomiczne (jak wyższe koszty gospodarki odpadami w obszarach miejskich), społeczne (związane ze stylem życia) czy środowiskowe związane z większą emisją i zanieczyszczeniem.

"Nasze badania pokazują, że cyrkularność gospodarki to nie tylko kwestia ekologii, ale także innowacyjności i konkurencyjności regionu" - zaznaczył kierownik zespołu badawczego

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]