Amerykanie ostrzegają: Chiny zdominowały światowy handel „minerałami krytycznymi”
- 22 maja 2025 10:41
- autor: Rafał Wąsowicz

fot. Ford
W 2023 roku Chiny były odpowiedzialne za 74% światowego eksportu akumulatorów i komponentów. W tym samym roku Chiny kontrolowały blisko 85% produkcji ogniw akumulatorowych. Ponadto mocno inwestują w krajach tzw. trójkąta litu: Argentynie, Boliwii i Chile gdzie jest 50% światowego litu. Przypomnijmy, że europejskim liderem w dziedzinie produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych jest Polska.
Jak wynika z analizy opublikowanej przez EIA (U. S. The Energy Information Administration) Chiny odgrywają kluczową rolę na wszystkich etapach globalnego łańcucha dostaw akumulatorów i dominują w międzyregionalnym handlu minerałami. W 2023 roku Chiny importowały prawie 12 milionów krótkich ton (1 krótka tona to około 907 kg przyp. red.), minerałów kluczowych dla produkcji baterii (surowych i przetworzonych), stanowiących 44% handlu międzyregionalnego. Wyeksportowały zaś prawie 11 milionów krótkich ton, pakietów i komponentów do produkcji akumulatorów.
Minerały krytyczne
Jeśli chodzi o lit (najpopularniejsze baterie to te litowo – jonowe) to jest on produkowany poprzez ekstrakcję solanki lub wydobycie skał twardych. Kobalt jest produkowany głównie jako produkt uboczny wydobycia niklu i miedzi; a grafit jest wydobywany jako naturalna ruda lub syntetycznie wytwarzany ze smoły i koksu. Chiny wyprodukowały w kraju około 18% (33 000 krótkich ton) światowego wydobycia litu w 2023 r., a chińskie firmy kontrolują 25% światowych mocy wydobywczych litu.
Trójkąt litu: Argentyna, Boliwia, Chile
Według danych UN Comtrade chińskie firmy mają znaczące inwestycje w wielu projektach górniczych i wydobywczych w Argentynie, dając Chinom dostęp do tzw. trójkąta litu, obszaru w Argentynie, Boliwii i Chile, gdzie zawiera się 50% światowego litu. W kraju Chiny wyprodukowały 79%, czyli 1,27 miliona krótkich ton, światowego naturalnego grafitu w 2024 r., według US Geological Survey; Stany Zjednoczone nie wyprodukowały żadnego naturalnego grafitu w tym roku. Chińskie firmy posiadają ponadto 80% produkcji kobaltu w Kongo-Kinszasie, gdzie znajduje się ponad połowa światowej produkcji kobaltu.
Australia prawie cały swój lit wysyła do Chin
Po wyprodukowaniu surowe minerały do baterii są wysyłane na cały świat, aby wykorzystać je jako surowiec do rafinacji. Chiny odpowiadały za 46% światowego importu surowych minerałów do baterii w 2023 r., Australia, największy producent litu na świecie, wysłała prawie cały swój eksport do samych Chin. W 2023 r. Chiny, Australia i reszta Azji i Oceanii (szczególnie Indie i Japonia) odpowiadały za 71% światowego importu surowców mineralnych do baterii.
Chiny przetwarzają ponad 90% światowego grafitu, a w 2022 r. chińskie firmy odpowiadały za ponad dwie trzecie światowej zdolności przetwórczej kobaltu i litu.
Ważny kierunek Afryka
Chiny importowały 20% światowych przetworzonych minerałów akumulatorowych w 2023 r., składających się głównie z kobaltu z Afryki. W tym samym roku Chiny eksportowały 58% światowych przetworzonych minerałów akumulatorowych, głównie grafitu syntetycznego, do pozostałych krajów Azji i Oceanii. Chiny zaczęły wdrażać ograniczenia eksportowe dotyczące produktów grafitowych związanych z produkcją elektrod w 2023 r.
Przetworzone minerały akumulatorowe są wykorzystywane do produkcji materiałów akumulatorowych, które różnią się w zależności od składu chemicznego akumulatora. Chiny odpowiadały za 53% światowego handlu eksportowego materiałami akumulatorowymi w 2023 r.
Materiały akumulatorowe są następnie wykorzystywane do produkcji komponentów akumulatorowych, takich jak elektrody, elektrolity i separatory. Na przykład ogniwo baterii litowo-jonowej zwykle zawiera anodę grafitową, katodę na bazie litu i rozpuszczony elektrolit soli litu. W 2022 r. Chiny wyprodukowały 85% światowych anod, 82% elektrolitów, 74% separatorów i 70% katod.