REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Amerykanie ostrzegają: Chiny zdominowały światowy handel „minerałami krytycznymi”

  • 22 maja 2025 10:41
  • autor: Rafał Wąsowicz
Reklama

W 2023 roku Chiny były odpowiedzialne za 74% światowego eksportu akumulatorów i komponentów. W tym samym roku Chiny kontrolowały blisko 85% produkcji ogniw akumulatorowych. Ponadto mocno inwestują w krajach tzw. trójkąta litu: Argentynie, Boliwii i Chile gdzie jest 50% światowego litu. Przypomnijmy, że europejskim liderem w dziedzinie produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych jest Polska.

Jak wynika z analizy opublikowanej przez EIA (U. S. The Energy Information Administration) Chiny odgrywają kluczową rolę na wszystkich etapach globalnego łańcucha dostaw akumulatorów i dominują w międzyregionalnym handlu minerałami. W 2023 roku Chiny importowały prawie 12 milionów krótkich ton (1 krótka tona to około 907 kg przyp. red.), minerałów kluczowych dla produkcji baterii (surowych i przetworzonych), stanowiących 44% handlu międzyregionalnego. Wyeksportowały zaś prawie 11 milionów krótkich ton, pakietów i komponentów do produkcji akumulatorów. 

Minerały krytyczne

Jeśli chodzi o lit (najpopularniejsze baterie to te litowo – jonowe) to jest on produkowany poprzez ekstrakcję solanki lub wydobycie skał twardych. Kobalt jest produkowany głównie jako produkt uboczny wydobycia niklu i miedzi; a grafit jest wydobywany jako naturalna ruda lub syntetycznie wytwarzany ze smoły i koksu. Chiny wyprodukowały w kraju około 18% (33 000 krótkich ton) światowego wydobycia litu w 2023 r., a chińskie firmy kontrolują 25% światowych mocy wydobywczych litu.

Trójkąt litu: Argentyna, Boliwia, Chile

Według danych UN Comtrade chińskie firmy mają znaczące inwestycje w wielu projektach górniczych i wydobywczych w Argentynie, dając Chinom dostęp do tzw. trójkąta litu, obszaru w Argentynie, Boliwii i Chile, gdzie zawiera się 50% światowego litu. W kraju Chiny wyprodukowały 79%, czyli 1,27 miliona krótkich ton, światowego naturalnego grafitu w 2024 r., według US Geological Survey; Stany Zjednoczone nie wyprodukowały żadnego naturalnego grafitu w tym roku. Chińskie firmy posiadają ponadto 80% produkcji kobaltu w Kongo-Kinszasie, gdzie znajduje się ponad połowa światowej produkcji kobaltu.

Australia prawie cały swój lit wysyła do Chin

Po wyprodukowaniu surowe minerały do ​​baterii są wysyłane na cały świat, aby wykorzystać je jako surowiec do rafinacji. Chiny odpowiadały za 46% światowego importu surowych minerałów do baterii w 2023 r., Australia, największy producent litu na świecie, wysłała prawie cały swój eksport do samych Chin. W 2023 r. Chiny, Australia i reszta Azji i Oceanii (szczególnie Indie i Japonia) odpowiadały za 71% światowego importu surowców mineralnych do baterii.

Chiny przetwarzają ponad 90% światowego grafitu, a w 2022 r. chińskie firmy odpowiadały za ponad dwie trzecie światowej zdolności przetwórczej kobaltu i litu.

Ważny kierunek Afryka

Chiny importowały 20% światowych przetworzonych minerałów akumulatorowych w 2023 r., składających się głównie z kobaltu z Afryki. W tym samym roku Chiny eksportowały 58% światowych przetworzonych minerałów akumulatorowych, głównie grafitu syntetycznego, do pozostałych krajów Azji i Oceanii. Chiny zaczęły wdrażać ograniczenia eksportowe dotyczące produktów grafitowych związanych z produkcją elektrod w 2023 r.

Przetworzone minerały akumulatorowe są wykorzystywane do produkcji materiałów akumulatorowych, które różnią się w zależności od składu chemicznego akumulatora. Chiny odpowiadały za 53% światowego handlu eksportowego materiałami akumulatorowymi w 2023 r.

Materiały akumulatorowe są następnie wykorzystywane do produkcji komponentów akumulatorowych, takich jak elektrody, elektrolity i separatory. Na przykład ogniwo baterii litowo-jonowej zwykle zawiera anodę grafitową, katodę na bazie litu i rozpuszczony elektrolit soli litu. W 2022 r. Chiny wyprodukowały 85% światowych anod, 82% elektrolitów, 74% separatorów i 70% katod.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]