REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Mamy pierwszy morski wiatrak na Bałtyku! To historyczny moment

  • 7 lipca 2025 12:10
  • Opracowała: JK
Reklama

Grupa Orlen wraz z Northland Power zainstalowała na Bałtyku pierwszą należącą do Polski morską turbinę wiatrową o mocy 15 MW. Jej producentem jest duńska firma Vestas i jest ona częścią powstającej farmy wiatrowej Baltic Power.
 
Jest to pierwsza polska, morska turbina wiatrowa w historii i symboliczny początek wielkich inwestycji w polski offshore. Minuta pracy turbiny może wygenerować energię potrzebną do zasilenia autobusu elektrycznego na dystansie 100 km. Baltic Power będzie składać się z 76 turbin i zostanie otwarta w przyszłym roku. Będzie w stanie pokryć 3% zapotrzebowania Polski na energię.

Baltic Power będzie mieć wieże wysokie na ponad 120 m 
 
Wysokość wież turbin przekraczy 120 m, a całkowita wysokość turbiny wraz z fundamentami – 250 metrów. Część wież turbin Baltic Power zostały wykonane ze stali pochodzącej z recyklingu, to rozwiązanie pierwszy raz wykorzystane przy budowie farmy wiatrowej. Na wieżach zainstalowano gondole o rozmiarze trzypoziomowego domu, a do nich przymocowane łopaty mierzące 115 metrów i osiągające 43,7tys. m² powierzchni obrotu (to równowartość ponad 6 boisk piłkarskich).
 
Prace instalacyjne turbin prowadzi mierzący 160 metrów statek typu jack-up. Dzięki zdolnościom załadunkowym sięgającym 11 000 ton może on transportować 3 pełne turbiny składające się z sekcji wieżowych, gondoli i łopat.

Prace nad farmą prowadzone są na lądzie i morzu
 
Jednostka ta w 2024 r. została specjalnie zmodernizowana i wyposażona w nowe dźwigi o udźwigu 1600 ton, aby móc instalować tak duże turbiny, jak te wykorzystywane w projekcie Baltic Power.
 
Jednocześnie na obszarze farmy kontynuowana jest instalacja fundamentów – monopali i elementów przejściowych. Trwają przygotowania do startu instalacji kabli wewnętrznych i morskich kabli eksportowych. Jesienią planowana jest instalacja morskich stacji elektroenergetycznych.

Kontynuowane są również prace na lądzie, w tym budowa lądowej stacji elektroenergetycznej i ław kablowych. W kwietniu zakończyła się budowa bazy serwisowej w Łebie, która przez ok. 30 lat będzie siedzibą dla techników i ekip serwisowych. Obecnie obiekt w Łebie wspiera prace instalacyjne prowadzone przez Orlen i Northland Power, a po zakończeniu budowy zmieni się w centrum koordynacji pracy całej farmy Baltic Power.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]